אנה ואלנטינוביץ' נושאת דברים לפני עמיתיה הפועלים במספנת לנין בגדאנסק, אוגוסט 1980

 

המאורע החשוב ביותר ב-1980 היה, אולי, הישגם ההיסטורי של פועלי פולין: הקמתו של איגוד מקצועי עצמאי המנוהל ניהול עצמי, אשר זכה לתמיכתם של רוב פועלי פולין. קשה להגזים בחשיבות ההישגים של פועלי פולין. די מפתיע, לכן, שמידע מלא על מאבקם, ויותר מזה – מידע מלא על תביעותיהם, אירגונם ודרך מחשבתם – לא הגיע אל הציבור, לא במזרח אירופה אך גם לא במערב. הסיבה לכך ברורה: אחרי הכל נתנו פועלי פולין דוגמא טובה מאין כמוה לפועלי כל העולם, כי כשהמוני הפועלים מלוכדים במאבקם, ושומרים על סולידאריות מלאה אלה עם אלה, אפילו מעצמה עולמית כמו ברית המועצות חוששת מכוחם. זהו לקח שאותו רוצים כל המעמדות השליטים בעולם להסתיר מציבור הפועלים.

‏מאבקם של פועלי פולין הצטיין, בין היתר, בהיותו דמוקרטי מא' ועד ת'. כל תהליך המשא ומתן שניהלו ראשי סולידאריות עם נציגי הממשלה שודר דרך מערכת הרמקולים של הנמל והמספנות [בגדאנסק]. כל הדיונים של מוסדות ועד-השביתה הבין-מפעלי, ואחר כך של סולידאריות, היו ועודם דיונים פומביים וגלויים!

‏לפועלי פולין יש מסורת ארוכה של מאבק דמוקרטי כזה. עוד ב-1970, בעת השביתות במספנות לנין בשצ'צ'ין, קיבל מנהיג השובתים דאז, אדמונד באלוקה (כיום בגלות במערב), את מזכיר המפלגה הקומוניסטית לשעבר גיירק, שבא לנהל משא ומתן עם השובתים, במילים: "חבר, אתה נכנסת לאי של דמוקרטיה פועלית!"

‏בספר זה נמצא אוסף נדיר של מסמכים, פרי עטם של האנשים שהשתתפו במאבק מראשיתו. בחלק הראשון ישנו תרגום נרחב של המאמרים והידיעות שהופיעו על דפי ביטאון השובתים, שנקרא סולידארנושץ' (סולידאריות), כשמו של האיגוד המקצועי אחר כך. בחלק השני ישנו אוסף של מסמכים, המתארים את התקופה שלאחר סיום השביתה הגדולה באוגוסט 1980, והמטילים אור על השאלות העולות בקרב אנשי האיגוד המקצועי לגבי המשך המאבק. בחלק השלישי ישנם כמה מסמכים, הנותנים רקע היסטורי קצר למאבקי הפועלים בפולין, וכן תגובות ודיווח על פעולות סולידאריות עם "סולידאריות" שנערכו בישראל.

‏אנו מקווים שאוסף זה של מסמכים יעזור להבהיר כמה צדדים בלתי ידועים עד כה במאבקם של פועלי פולין, ויתרום גם לקידומו של המאבק בישראל למען התארגנות עצמית של הפועלים במאבק למען הגנת האינטרסים המעמדיים שלהם וקידומם.

[הפרק הבא: כך זה קרה]

סולידאריות – סיפורה של שביתה. עריכה: אביבה עין-גיל. 112 עמ', הוצאת מצפן, תל אביב, יוני 1981

 
השער האחורי של הספר "סולידאריות". מפלגת הפועלים הפולנית המאוחדת היה שמה הרשמי של המפלגה הקומוניסטית ששלטה בפולין