בימים אלה ביקר בארץ ז'אן-ז'אק סארוואן שרייבר, עורך השבועון המדיני הצרפתי "ל'אקספרס". זהו השבועון המדיני הנפוץ ביותר בצרפת (רבע מיליון עותקים!). זהו אחד העיתונים הטובים מסוגו בעולם.

עורך העיתון נפגש, לפני צאתו, עם קבוצת עיתונאים ישראלים. בין השאר נשאל מה מידת השפעתו המדינית של העיתון. הוא לא ענה על שאלה זו. כותב שבתי טבת ב"הארץ":

"משהו תמוה לפנינו. שבועונו הוא הנקרא ביותר בין השבועונים המדיניים הצרפתיים ועם זאת דומה שנעדר הוא השפעה כלשהי על עושי המדיניות".

ישנם בארץ כמה עיתונים מדיניים אשר רואים ב"ל'אקספרס" את האידיאל שלהם. הם רוצים לשנות את פני הדברים על ידי "החדרת רעיונות".

הקבוצה העומדת מאחורי "מצפן" אינה מזלזלת בהפצת רעיונות. אולם, בשום פנים ואופן אין אנו רואים ב"ל'אקספרס" אידיאל. אנחנו מעריכים אותו, מביאים לך אף תרגומים ממנו. אנו מכבדים את אלה המשתדלים להוציא "ל'אקספרס" תוצרת הארץ. אולם, אנחנו איננו מתיימרים לעשות זאת. בהחלט לא!

אנחנו מעדיפים 250 קוראים המוכנים לפעול במאורגן לשם שינוי הדברים בארץ – על פני 250,000 קוראים הנהנים מהברקות העיתון – תוך כדי חציצת השיניים שאחרי הארוחה.

הרעיונות בפוליטיקה הם כמו הלחות באטמוספירה, היא דרושה על מנת שיירד גשם, אך היא כשלעצמה אינה מספיקה. כדי שיירד גשם דרושים גרעיני התעבות באוויר. סביב כל גרגיר אבק מתלכדת טיפה, והטיפות בהתלכדן הופכות לגשם שוטף.

אתה, הקורא, יכול להיות לגרעין אשר, בבוא העת, ייצור את טיפת הגשם. וכולנו יחד ניצור את הגשם השוטף אשר יטהר את הארץ.

מזג האוויר הפוליטי בארץ הוא שרבי מאוד. הברומטר מראה על רמה גבוהה. נראה שלא רק שאין סיכוי לגשם, אפילו משב רוח צונן הוא דבר נדיר. היתושים והברחשים הפוליטיים למיניהם (שטראוס!) מזמזמים כאן [באין] מפריע והמחנק (אדישות!) ממית כל פעולה פוליטית. אולם, מזג האוויר הוא דבר המשתנה באופן בלתי צפוי. ירידה פתאומית בברומטר (הכנסות מטבע חוץ!) יכולה לשנות את התמונה. השרב יכול להתחלף בסערת ברקים (מלחמת מנע!) ואז כל מה שנראה היום כיציב ועומד – יחלוף ויעבור.

הניסיון הפוליטי מראה שרק אירגון מגובש, אשר הכין את עצמו לקראת התמורות האפשריות, יכול בבוא העת לכוון את השינויים לאפיק הרצוי.

גיבוש האירגון המתאים, זוהי המטרה לשמה נוצר "מצפן".