ב-18 בינואר 1972 נפתח הכינוס של הקונגרס הציוני ה-28 בבנייני האומה בירושלים. למחרת דיווח "על המשמר" בעמודו הראשון:

למעלה מ-30 איש נעצרו אמש בהפגנות מול בנייני האומה. כוח שוטרים מוגבר שמנה כארבע-מאות שוטרים חבושי קסדות וחמושים באלות ומגינים, עסק בפיזור התגודדויות של מפגינים מבין ה"פנתרים" ו"מצפן" ובהסדרת התנועה בסביבות בנייני האומה. השוטרים נעזרו בתותח מים.

בשעה 20:15 לערך נזרקו על ידי המפגינים שני חזיזים שהתפוצצו ליד תחנת "אגד" במגרש ליד הכביש הראשי, מול בנייני האומה. לא נגרם כל נזק.

זגוגית של ניידת הפיקוד של המשטרה נופצה באבן ומפקד משטרת ירושלים בגן-ניצב אברהם תורג'מן, נפגע קל ברגלו.

בסביבות השעה עשר בערב שקטו הרוחות ונפסקו ההתגודדויות ליד הרחבה.

כתב "על המשמר" הוסיף:

שתי הפגנות, האחת מקריית האוניברסיטה והשנייה שהתארגנה ברחבת בנייני האומה, פוזרו על ידי כוח משטרתי מוגבר שהמתין במקום.

לדברי סגן-ניצב תורג'מן נוהלה אחת ההפגנות על ידי "מצפן" וגוף המתקרא "הקול הציוני הסוציאליסטי העצמאי" והשנייה על ידי ארגון הפנתרים השחורים. בין העצורים דוד מנדל, בן 21, מארצות הברית, אשר הגיע כציר לקונגרס מטעם הציונים הרדיקליים הקשורים עם מפ"ם. שני צירי המשמרת הצעירה של המערך אשר נעצרו גם הם שוחררו לאחר חקירה קצרה.

עד כאן הדיווח של "על המשמר". לקראת הכינוס של הקונגרס הציוני הפיצו חברי מצפן כרוז שכותרתו: "גם אם תרצו – הן זו אגדה". בעקבות מעצרם של עשרות משתתפי ההפגנה הוקם "ועד למען הדמוקרטיה", במטרה לפעול למען שחרורם של העצורים ולהקמת ועדת חקירה לבדיקת התנהגות המשטרה ובית המשפט. באסיפה שהתקיימה באוניברסיטה ב-20.1.72, ובה השתתפו "פנתרים שחורים", סטודנטים חברי שי"ח, "הקול הציוני הסוציאליסטי העצמאי", סטודנטים יוצאי דרום אמריקה, "מצפן", חברות "התנועה לשחרור האשה", וכן אנשים רבים שאינם מזוהים עם גוף כלשהו, הוסכם לצאת בכרוז משותף הקורא להפגנה תחת הסיסמאות:

ישוחררו העצורים מיד!

תוקם ועדת חקירה ציבורית ומשפטית לבדיקת התנהגות המשטרה והשופט!

בעקבות ההפגנה המשותפת, הפיץ מצפן כרוז הקורא להפגנה נוספת, תחת הסיסמאות הבאות:

הלאה הדיכוי המשטרתי!

ציונות פירושה דיכוי!!!

עם המדכא על אחר אינו יכול להיות חופשי!!!