בקרוב תוקם ההתנחלות הישראלית הראשונה בדרום לבנון, בקרבת העיירה חצבייא, בעברית: חצב-יה.

ראש הממשלה יכריז כי ההתנחלות אינה חוקית, אך בפגישה עם ראשי גוש אמונים ילחץ את ידיהם בחמימות. שר הביטחון ינהל איתם משא ומתן על פינוי השטח, ובמקביל יורה לצה"ל לספק להם חשמל ומים ולאבטח אותם. הרב הראשי יוכיח באותות ובמופתים כי האזור היה מאז ומתמיד נחלת שבט אשר, ועל-כן מצווה לחזור וליישב אותו. ח"כ יגאל הורביץ יודיע כי הוא מארגן קבוצה של משקיעים המוכנה לשלם עבור הקרקע בכסף מלא ולפעול לתיעוש האזור. השר יובל נאמן יכריז כי הגבול הצפוני של ישראל אינו בר-הגנה ללא רצועת ביטחון התיישבותית של 40 ק"מ.

סיעת המערך תקיים סידרת ישיבות סוערות שבסופה תתפרסם ההודעה הבאה: "המערך מתנגד להקמת יישובים מעבר לקו הירוק ללא החלטת ממשלה, וקורא לממשלה להבחין בין התיישבות ביטחונית בגבול רצועת 40 הק"מ ובין התיישבות באזורים מאוכלסים בצפיפות מעבר לקו זה". ח"כ אבא אבן יבהיר כי ההחלטה מביעה התנגדות נמרצת להתנחלות בלתי מבוקרת", ואילו ח"כ ארבלי-אלמוזלינו תסביר כי "ההחלטה מביעה תמיכה נמרצת בהתיישבות ביטחונית". ח"כ רענן נעים יצהיר: "מפעל ההתיישבות לא ייעצר בגלל הפטפוטים של יוסי שריד ושאר האש"פיסטים".

בינתיים יארגן משרד החינוך הסעה של אלפי תלמידי בית ספר באוטובוסים אל אתר ההתנחלות, ומדי ערב תעלה שם שירה סוערת של "עם ישראל חי". משרדי הבינוי יספק למתנחלים קרוונים, כדי להקל עליהם את מצוקת החורף, כל עוד נמשך המשא-ומתן על פינוים. אגרונום של משרד החקלאות יבדוק את האפשרות לגדל במקום דובדבנים לייצוא.

נשמע מוכר ? – כבר היו דברים מעולם. גוש אמונים ופטרוניו מילאו עד היום את כל הבטחותיהם. הרב אריאל, "גיבור ימית", כבר הצהיר: "בעקבות הלוחמים יבואו המתיישבים… קדושת לבנון אינה נופלת מקדושת סיני… אנחנו איננו מכירים בגבולות, גם רבת-עמון היא ארץ-ישראל".

*

  • אנו שוקדים עתה על עיבודה וניסוחה של הצעת חוק נגד גזענות. אם ברצונכם לסייע לנו – בעצה או בניסוח – כתבו אלינו, מהר ככל האפשר.
  • הצטרפו אלינו והשתתפו במימון ובכתיבה. דמי ההשתתפות: 200 שקלים בחודש.
  • הופיעה חוברת "שטח משוחרר", הכוללת את מרבית המודעות שפורסמו עד כה, מכתבי קוראים ודברי חברים. מחיר החוברת 50 שקלים.
  • העורכים האחראים השבוע: אמירה גלבלום, זמיר חבקין, דני הבר, אורי רם, מולי מלצר ואדם סליגמן.

"הארץ", 13.8.1982

[המודעה התפרסמה ב"הארץ", 13.8.1982]

[מאמר על "שטח משוחרר" מאת אודי סיבוש]