הקשר בין שימוש לרעה בשפה ובין משטרים מסוג מסוים הוא ידוע: באמצעות השפה המעורפלת והמלים הטעונות פועלים ישירות על רגשותיהם של בני האדם, במקום לפנות אל תבונתם במלים בהירות. זוהי דרך מתוחכמת לשטיפת מוח, הסתה וכיסוי האמת, והמעבר ממנה אל השקר הוא בלתי מורגש כמעט.

כיצד משטים בציבור שלם באמצעות השפה? כיצד גורמים לו להאמין כי אפשר לפתור את הבעיה הפלסטינית באמצעות הצבא?

להלן כמה ביטויים נבחרים:

"מחבל" – השימוש במלה זו מניח כי מדובר ביצור שטני, שכל ייעודו הוא אך ורק לזרוע הרס וחבלה, ללא סיבה נראית לעין.

"קיני מחבלים" – צרעות, דבורים, נמלים ושאר חרקים נמצאים ב"קינים"; לוחמים, לעומת זאת, יושבים בעמדות, מבצרים, מעוזים וכדומה. מאחר שלוחמי אש"ף הם "מחבלים" שיושבים ב"קינים" – הרי אפשר לירות בהם כאילו אינם בני אדם.

"טיהור" – "טהור" הוא היפוכו של "טמא", ושתיהן מלים בעלות משמעות דתית. כשההריגה נקראת בשם היפה "טיהור" – הריהי כשרה לכל יהודי.

"ביעור" – גם זו מלה ההופכת את אלה שנהרגים ללא-בני-אדם: הרי מבערים קוצים, רמשים וחרקים שונים, וכדומה. ואל נשכח גם את "ביעור החמץ" – הרי זו מצווה ממש. ובכלל, "וביערת הרע מקרבך" – פסוק מפורש.

"חיה דו-רגלית" – תרומתו הפרטית של ראש הממשלה בגין לאוצר הביטויים הממלכתי, ביטוי שנועד לאלה שעדיין לא תפסו כי "מחבלים" הגרים ב"קינים" הם יצורים לא אנושיים, חיות שדמן מותר.

"שלום הגליל" – עוד תרומה מופלאה של מנחם בגין : אפשר לחשוב שמדובר במבצע ייעור, או משהו כזה. הרי כולנו בעד "שלום הגליל" ובעד שלום בכלל! ואם יש כאלה המתנגדים למלחמה בלבנון – ויש רבים כאלה – הם יצטרכו להיות נגד "שלום הגליל"… דרושה מידה רבה של ציניות וצביעות כדי לקרוא למלחמה בשם הכולל את המלה "שלום", והציניות נעשית חמורה הרבה יותר לאור הקשר הרופף בין הגליל ובין מה שמתרחש עתה בלבנון.

זהו כמובן רק חלק מן התמונה. ממשלת בגין-שרון לא נרתעת גם מהפצת שקרים גלויים במסווה של דיווח נאמן על הנעשה בלבנון. כך זה לגבי "ארבעים הקילומטרים" המהוללים, שאיש אינו יודע איפה הם מתחילים ואיפה הם נגמרים; כך זה בעניין "כל משימות צה"ל הושלמו" – ובכל זאת הן עדיין נשלמות והולכות בעת כתיבת שורות אלה; וכך זה גם לגבי ההכרזות שצה"ל נעצר "בפרברי ביירות" ובסוף יתברר שגם מרכז העיר הוא בעצם רק פרבר…

בקיצור, עובדים עלינו בעיניים – ובלשון. המטרה האמיתית של המלחמה היא לפורר את העם הפלסטיני, להשמיד את הנהגתו, להפיצו לכל העברים, ולהותיר בתחום שלטון ישראל רק המון של חוטבי-עצים ושואבי-מים, נטולי זכויות אנושיות ולאומיות.

*

בני־אדם, אל תיתנו שיעבדו עליכם! הצטרפו אלינו בכתיבה ובמימון של השטח המשוחרר בעיתונות. דמי השתתפות: 200 שקל לחודש.

"הארץ" 25.6.1982

[המודעה התפרסמה ב"הארץ", 25.6.1982]

[מאמר על "שטח משוחרר" מאת אודי סיבוש]