מחר – ה-5 ביוני 1982 – הוא יום השנה ה-15 לכיבוש.

על אופיו של הכיבוש יעיד הסיפור הבא:

"קבוצת חיילים סדירים, המשרתים בגדה, לכדה (ילד) ערבי שזרק אבן לעברם. בו במקום החליטו להעניש את הערבי על-ידי יריה בידו…" (נכתב עלי פי עדויות של חיילים, על-ידי אבישי גרוסמן ב"מיגוון" מס' 70, ביטאון מפלגת העבודה וצוטט ב"יחד", מס' 62, ביטאון התנועה הקיבוצית המאוחדת (21 במאי 1982).

כולם מדברים על המתרחש בגדה וברצועה, אבל מי שם לב למתרחש מן העבר הזה של הקו הירוק?

על המחזמר, הספר והשיר כבר נכתב בעיתונות.

להזכירכם:

  • משטרת מרחב העמקים מנעה הצגת בכורה של מחזמר בערבית. הבמאי, ריאד מסארווה, נחקר במשטרה. לדבריו, מבוסס המחזמר על מערכון בשם "לא נעים", שהוצג בעברית במקומות שונים בארץ.
  • שוטרים החרימו 35 עותקים של ספר חדש, על שלטון ישראל ברמת הגולן, פרי עטו של נזיר מג'לי מנצרת.
  • בית משפט השלום בעכו דן את ראזי עבד אל־עלי מדיר חנא שבגליל, למאסר בפועל של 32 יום, למאסר על תנאי ל-6 חודשים ולקנס של 3,000 שקל. האשמה: הנ"ל, יחד עם אחרים, שר שיר לאומני שמילותיו הן "ברוח ובדם נבנה את הגליל", בתהלוכה ביום האדמה.

על כמה מן האירועים הבאים לא דווח דבר וחצי דבר בכלי התקשורת הישראליים. להזכירכם, מדובר פה במדיניות, לא ב"חריגים".

  • אלופי פיקוד צפון ומרכז הוציא לפני כשבועיים יותר מ־150 צווים מינהליים, האוסרים על תושבים מנצרת ומכפרי הגליל והמשולש את הכניסה לשטחים הכבושים. תוקף הצווים נע בין 6 חודשים ושנה; הם הוצאו על-פי תקנות ההגנה לשעת חירום (1945), כדי להגביל את פעילותם הפוליטית של אנשי רק"ח, בני-הכפר והתנועה הלאומית המתקדמת.
  • כ־140 איש, ביניהם הם ילדים בני 13-12, נעצרו לאחר יום האדמה (30 במארס). רבים מהם טוענים שעונו בעת החקירה. לדוגמה: נסיף פאדל נעמנה מהגליל נקשר והוכה בכפות רגליו (שיטת הפאלקות הידועה עוד מזמן התורכים), נגרר על הרצפה, הופשט ונאלץ לעבור מקלחת של מים קרים.
  • 11 תושבים מאום אל-פחם, טייבה, שפרעם ומקומות אחרים, נתונים מזה שנתיים לצווי ריתוק – אסור להם לצאת מן הכפר, ומשעת שקיעת החמה ועד זריחתה עליהם להסתגר בבתיהם. נגד המרותקים – ביניהם סוחרים, עורך-דין ומורה – לא הוגש כתב אישום כלשהו; הם חוזרים ותובעים מן השלטונות, שיציגו בגלוי את העבירות המיוחסות להם, אם ישנן כאלה, אך לשווא. תקנות ההגנה לשעת חירום מסמיכות את השלטונות לשלול חרותו של אדם ללא משפט, על־פי צו מינהלי.

*

הצטרפו גם אתם אל קבוצת האזרחים הכותבת ומממנת את מודעת השטח המשוחרר בעתונות – למען יצירתה והרחבתה של במה אופוזיציונית בישראל. דמי השתתפות: 200 שקל בכל חודש.

"הארץ", 4.6.1982

[המודעה התפרסמה ב"הארץ", 4.6.1982]

[מאמר על "שטח משוחרר" מאת אודי סיבוש]