אל עורכי העיתונים היומיים העבריים,

לא מזמן ראינו אתכם מפגינים ליד מחסום צבאי, על אם הדרך לימית. הייתם נרגזים, על סף התפרצות ובצדק. אריק שרון, השר המופקד על ניהול האלימות הממלכתית, ניסה לכבול את ידיכם. השבתם לו מלחמה שערה, וניצחתם – בינתיים. אך הסכנה לחופש העיתונות לא חלפה, ומי כמוכם יודע זאת.

לא רחוק ממשרדי המערכות שלכם, קילומטרים ספורים מבתי הדפוס שלכם – ממש מתחת לאף – הולם שרון בעיתונים הפלסטיניים. הוא מצנזר, אוסר, מגביל, מעכב – ואתם שותקים. האם ניצחה הגזענות את העיקרון האוניברסלי של חופש הביטוי? האם עיתון פלסטיני נחות בעיניכם מעיתון ישראלי?

החומר העובדתי המצוי בידינו – כולו מתועד וממוסמך – עשוי להרעיד כל דמוקרט. יקצר המצע מלפרסמו במסגרת זו (מי כמוכם יודע מחירה של מודעה בתשלום, ולנו, כידוע, אין כסף למודעות גדולות), אולם נשמח להעמידו לרשותכם.

דוגמה אחת: הצנזורה שהופעלה לגבי חומר שנועד לפרסום בגיליון אחד של השבועון הפלסטיני בשפה האנגלית, אל־פג'ר (בעברית: השחר). מתוך 26 קטעים שהוגשו לצנזור, 14 קטעים נפסלו לחלוטין, 6 צונזרו כך שאיבדו כל מובן, 1 צונזר באופן חלקי (שאיפשר עדיין להשתמש בו), ו-2 קטעים אושרו לפרסום כמו שהם. מה קרה עם עוד 3 קטעים? – שום דבר, הצנזור הצבאי ("קולונל כץ") פשוט סירב לקרוא אותם.

כל זה בגיליון 101 של השבועון, מאמצע אפריל 1982. אין צורך לומר כי המצב לא השתפר מאז. להפך. מלבד הצנזורה החמורה הפוסלת גם קריקטורות ותרגומים מדויקים מן העיתונות העברית – סובלים העיתונים הפלסטיניים בשטחים הכבושים מהגבלות על ההפצה, ממעצרי בית של עורכים ועיתונאים, מאיומים והפחדות, מסגירת עיתונים מפעם לפעם… ביוני 1980, למשל, התפוצצה פצצה במשרדי אל־פג'ר; באוקטובר 1981 הוצתה מכונית העורך.

עורכים נכבדים, אל תחרישו!

זכרו: המספריים שבהם גוזר "קולונל כץ" את העיתונים הפלסטיניים, מופעלים על-פי תקנות ההגנה לשעת חירום משנת 1945, שראשי היישוב היהודי בארץ ראו בהן "טרוריזם בגושפנקה רשמית", "הרס יסודות המשפט", "שרירות לב ללא כל פיקוח משפטי" (כנס עורכי הדין היהודיים, תל אביב, 7.2.46), ואילו יעקב שמשון שפירא, לימים שר המשפטים בישראל, תיאר אותן כך: "המשטר שהוקם עם פרסום תקנות ההגנה בארץ ישראל, אין דומה לו בכל ארץ נאורה. אף בגרמניה הנאצית לא היו חוקים כאלה…"

היזהרו! היום הוא מכה בפלסטינים, מחר יכה בכם!

*

אזרח! אל תיתן יד לסתימת הפיות! היום סותמים את הפה לאחרים – מחר יסתמו לך! הצטרף אלינו בכתיבה ובמימון של השטח המשוחרר בעיתונות. דמי השתתפות 100–200 שקל לחודש.

"הארץ", 7.5.1982

[המודעה התפרסמה ב"הארץ", 7.5.1982]

[מאמר על "שטח משוחרר" מאת אודי סיבוש]