שוטרים מפעילים כוח (על הרצפה מימין: ג'אד נאמן, עלי אל-אזהרי והרצל שוברט)

 

גז מדמיע בדיזנגוף

"העיר", 26.3.1982

בשבת האחרונה, בשעות אחר הצהריים, החלו מפגינים שהוזעקו על ידי הוועד לסולידריות עם אוניברסיטת ביר זית, להתכנס ברחוב דיזנגוף בקטע שבין רחוב גורדון לשד' בן-גוריון – כדי למחות על אירועי אותו הבוקר בגדה. למפגינים, 200 במספר, לא היה רשיון הפגנה, מספר ד"ר יהודה ג'אד נאמן, ראש החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב: "היתה הפגנה שקטה, עד שהתחילה הזוועה. לא הפרענו לאיש ולא לתנועה. כשהחלטנו להתפזר, התנפלו עלינו השוטרים והתחילו לעצור אנשים, תוך שיתוף פעולה עם בריונים מקהל העובדים ושבים שנתנו פורקן ליצריהם. פתאום לא היה הבדל בין שוטרים לבריונים – כולם בעטו, היכו, קיללו.

"ביקשתי כמה פעמים", אומר נאמן, "מקצינים במקום שעסקו במעצר מפגינים, לעצור באותה חריצות גם כמה מהבריונים שפגעו בנו, אבל הם סירבו. הם סירבו גם להזדהות, ומה שחמור עוד יותר, לרוב השוטרים במקום לא היו תגו זיהוי. מאוחר יותר הם הפעילו נגד המפגינים גם גז מדמיע. מה אנחנו, חיות? ראיתי שוטר אחד ניגש לניידת שבה היו עצורים ארבעה מן המפגינים – שלוש נשים וגבר. הוא התיז פנימה גז מדמיע וסגר עליהם את הדלת.

"מחריד אותי שיתוף הפעולה בין הבריונים למשטרה. לפני זמן מה, כשהפגנו מול משרד הביטחון, גם אז בלי רשיון – ניגש אלינו מפקד מרחב הירקון וסידר לנו רשיון במקום. אותו קצין נכח גם הפעם, אבל התנהגותו היתה שונה לחלוטין".

יעל דרויאנוב, שחקנית הבימה שהשתתפה גם היא בהפגנה, אומרת: "יש לי רק שאלה אחת: בימית, מול פורעי חוק של ממש, לא היכו, לא התיזו גז, לא שפכו מים רותחים על מפגינים. אז בדיזנגוף כן?"

רפ"ק עדי גונן, דובר משטרת מחוז תל אביב, סירב לענות על שאלות בעניין זה. הוא טען כי ההפגנה היתה בלתי חוקית וכי טענות המפגינים נבדקות כעת על ידי קצינת תלונות הציבור של מרחב ירקון. הוא סירב גם לומר מי היה מפקד הכוח המשטרתי שפעל במקום. "אם קרה שם משהו, האחריות היא קולקטיבית", אמר.

שלמה טחן