[הפרק הקודם: הקדמה ל-תרגומי 13 הביולטינים של ועד-השביתה]

‏(גילוי-דעת של ועד-השביתה הבין-מפעלי, הכולל 308 נציגים מ-304 מפעלים שובתים באזור גדאנסק, ושבסיסו במספנות לנין בגדאנסק).

‏הראשונה בתביעותינו היא בעלת משמעות מכרעת: ללא איגודים-מקצועיים עצמאיים אפשר יהיה לבטל בעתיד את כל יתר תביעותינו, כפי שכבר קרה כמה פעמים במהלך ההיסטוריה הקצרה של הרפובליקה העממית הפולנית. האיגודים-המקצועיים הרשמיים לא רק נכשלו בהגנת האינטרסים שלנו, אלא הם היו אף יותר עוינים לפעולת השביתה המוצדקת מאשר מוסדות המפלגה והמדינה. יושב-ראש "המועצה המרכזית של האיגוד-המקצועי" (האיגוד הרשמי), יאן שידלאק, תקף את השביתות בצורה החריפה ביותר; אם כי הוא חושב את עצמו לנציג הפועלים, הרי למעשה הוא מייצג את המוסד שאחראי למצב השורר לאחרונה בפולין. בהצהרתו האחרונה, במהלך פגישה של מי שמתכנים "פעילי מחוז גדאנסק" (בה נכחו 14 נציגים – קומץ קטן מבין מועצות המפעלים הקיימות), לא מצא מר שידלאק לנכון למתוח ביקורת על האיגודים-המקצועיים הרשמיים. הוא תיאר את שביתתנו כתוצר של כוחות עוינים ושל טרור. והוא איים: "אנו לא נוותר על השלטון, ולא נתחלק בו", ובכך הודיע לדעת-הקהל שהוא רוצה לייצג אותנו ללא הסכמתנו. המנדט שאנו נותנים לו הוא בעיניו חסר-ערך.

ועד-השביתה הבין-מפעלי והפועלים השובתים אינם יכולים להישאר אדישים ביחס לעמדה הרשמית הזו של המועצה המרכזית של האיגוד-המקצועי. בתגובה החליטו כל השובתים בוועד-השביתה הבין-מפעלי לעזוב את המפלגה ואת האיגודים המקצועיים שבפיקוח המדינה. החלטה זו התקבלה הבוקר בשעה 10:20.

‏השביתה שלנו זוכה לאהדתה ולתמיכתה של כל הארץ, ושל ארצות אחרות בעולם, משום ש-21 התביעות שלנו הן הומניטאריות לפני ולפנים. השובתים, והחברה בכלל, מודעים היטב לכך, דבר שמהווה מקור לכוחנו. הפועלים אינם נאבקים למען סתם פירור לעצמם, אלא למען "צדק לכל העם". עלינו לעמוד נגד ניסיונם של השלטונות המקומיים לפגוע באחדותה של תנועת השביתה שלנו. אנו חיים על-פי האימרה: "האדם נולד חופשי".

‏רק באחדות אנו יכולים למצוא כוח. ב-20 באוגוסט 1980 קיבל ועד-השביתה הבין-מפעלי גם את ההחלטה הבאה:

  • ועדי-שביתה בודדים לא ינהלו משא-ומתן עם שלטונות המדינה על אף אחת מתביעותינו המשותפות.
  • ועדי השביתה אחראיים לסדר ולביטחון במפעליהם, ולנכונות לשוב לעבודה ברגע בו ייענו תביעותינו והוועד הבין-מפעלי יודיעם על כך. המשא-ומתן עם נציגות הממשלה על 21 תביעות השובתים ינוהל על-ידי ועד-השביתה הבין-מפעלי.

‏אנו ממשיכים לקרוא לדובר הממשלה לפתוח במשא-ומתן. כל עיכוב מצידם בשיחות מקצץ למעשה את שורשיהם שלהם.

‏אנו היינו מוכנים להיפגש כבר בשבת, ה-16 באוגוסט. ועד-השביתה הבין-מפעלי הוא הערובה היחידה לכך שממשלת הרפובליקה העממית הפולנית תיענה לתביעות השובתים.

ועד-השביתה הבין-מפעלי 

20 באוגוסט 1980

[הפרק הקודם: סולידארנושץ'] [הפרק הבא: הודעה מס' 2 של ועד-השביתה הבין-מפעלי]