yeriot - page 2

תגובת המפלגות:

מפלגת העבודה: הליכוד זרע – הקיצונים קצרו

צוות התגובות של מפלגת העבודה האשים את הליכוד בתבוסת המפלגות. "מזה שנתיים מנסה הליכוד לנגח את הנהגת ההסתדרות בהאשמות מדומות ובחשיפת שערוריות שחיתות כביכול. הליכוד חשב להרוויח ממסע ההשמצות הזה, אך הוא רק סלל את הדרך לניצחונם של יסודות קיצוניים ובלתי אחראיים". כעת צפויה סכנה, לדעת דוברי "העבודה" ש"הישגים חשובים של ההסתדרות בשטח ההגשמה הציונית והלאומית ירדו לטמיון".

מפ"ם: אנו מזועזעים מעוצמת השנאה לקיבוצים

מזכירות מפ"ם כינתה את מסע הבחירות של רשימות ועדי העובדים "מסע הצלב נגד ההתיישבות העובדת". בהודעה שפירסמה נאמר, כי "אנשים אלה, שמזלזלים היום במפעלה של התנועה הקיבוצית, עושים בכך את מלאכתם של עוכרי ישראל. מי שרוצה להוציא את חברי הקיבוצים מן ההסתדרות הורס את התשתית שעליה נבנתה המדינה". ועוד נאמר בהודעה, כי "זהו יום אבל לציונות – נשברה אחדות פועלי התעשייה ועובדי האדמה".

הליכוד: לפועלים נמאס מעסקני המערך – ואנחנו שילמנו את המחיר

דובר סיעת "תכלת לבן" בהסתדרות הסביר את כשלון הליכוד בבחירות להסתדרות בכך ש"שילמנו את המחיר של המדיניות הפושעת של עסקני המערך. הפועלים פיתחו במשך השנים, ובצדק, איבה גוברת והולכת למנהיגיה ומנהגיה של מפלגה זאת, וטעו בהתייחסם אל כל פעיל מפלגתי כאויבם. לכן, לא זכינו בשכר שהגיע לנו על מאמצינו הבלתי-נלאים לחשוף את האמת על דרכי הניהול של ההסתדרות, ולא הצלחנו לשבור את רתיעת הפועלים מכל הפעילים המפלגתיים". הדובר חזה, כמו כן, תקופה קשה ליחסי העבודה במשק, אשר עלולה להציב מכשולים כבירים בפני מאמצי הממשלה להוציא את משק המדינה מן המשבר. הוא חושש כי עימותים אפשריים בין הפועלים לבין הממשלה "עלולים לחבל בכושר עמידתה של המדינה, נוכח הלחצים המדיניים המופעלים עלינו מבחוץ".

של"י: נסוגנו בזמן

דובר מחנה של"י הודה הבוקר, כי אילו ניצבה של"י ברשימה לבחירות להסתדרות, היתה נוחל תבוסה כיתר המפלגות, ואולי אף לא היתה מצליחה לעבור את אחוז החסימה. "החלטתנו לפרוש מן המירוץ ולהודיע על תמיכתנו ברשימות ועדי העובדים היתה החלטה בעיתה. עם זאת, אנו מקווים כי המנצחים בבחירות לא יאבדו את הראש, ולא יממשו את תוכניותיהם המסוכנות לראות בהסתדרות איגוד מקצועי בלבד, ולוותר על חלקה בבניין המדינה ובהגשמה הציונית. נצטער לראות את הפועלים מפרקים את השותפות המפוארת עם התנועה הקיבוצית".

חד"ש: שמרנו על כוחנו

למרות הירידה הקלה במספר המצביעים לחד"ש לעומת הבחירות הקודמות להסתדרות, הגדיר דובר רק"ח את התוצאות כ"הוכחה לעמדתה הנכונה של המפלגה הקומוניסטית, אשר מכל המפלגות היתה היחידה ששמרה על כוחה". הוא ציין עוד, כי "מפלגתנו תצביע נגד השינוי המוצע בחוקת הבחירות, אשר נועד להפוך את ההסתדרות לארגון א-פוליטי, בהשפעת רעיונות של אנרכיסטים הרפתקנים, המשרתים למעשה את אויבי מעמד הפועלים".

מצפן: הונח הבסיס להקמת איגודים מקצועיים עצמאיים ולוחמים

מרכז האירגון הסוציאליסטי בישראל ("מצפן") פירסם הבוקר הודעה, בה נאמר כי מאז ייסוד "מצפן", ב-1962, "פעלנו להפיכת ההסתדרות לאיגוד מקצועי. הרעיון של ייצוג העובדים בידי עצמם, ולא בידי עסקנים מפלגתיים, אף חרות בעקרונות היסוד שלנו".

עוד נאמר בהודעה, כי לדעת "מצפן" הדרך להקמתו של האיגוד המקצועי רק החלה, "יעוד נכונו לפועלים בישראל מאבקים קשים בדרך להגשמת המטרה. אבל היסודות כבר הונחו". חברי "מצפן" רואים "בחיוב את הצהרותיהם של כמה מראשי רשימות ועדי העובדים לקבוע חוקת בחירות חדשה להסתדרות, שעל פיה כל 300 עובדים יבחרו את נציגם ישירות לוועידת ההסתדרות במקום עבודתם". "זהו צעד בכיוון הנכון ", קובע "מצפן".

___________

"עובדי התחבורה הימית": נציע לשנות את חוקת הבחירות, להתפזר ולערוך סיבוב בחירות חדש על פי עקרונות אחרים

נציגי רשימת עובדי התחבורה הימית, שהיו הראשונים להקים רשימת עובדים עצמאית, אחרו הבוקר, עם היוודע התוצאות הראשונות של הבחירות, כי "עתה נפתחה הדרך לשינוי יסודי של ההסתדרות. ציבור העובדים השכירים אמר את דברו: אנו רוצים הסתדרות של עובדים שכירים, לא של עסקני מפלגות, לא של קיבוצניקים ומושבניקים שמעסיקים בעצמם עבודה שכירה"

איש ועד התפעול של נמל חיפה אמר, עם זאת, כי אין הם רוצים לנתק את כל הקשרים עם הקואופרטיבים או עם בעלי המלאכה שעובדים בעצמם. "הם לא יכולים לקבוע את המדיניות המקצועית של העובדים השכירים, כי יש להם אינטרסים אחרים. אבל הם אינם אויבים שלנו. אפילו לא הקיבוצניקים, שהשמיצו אותנו במערכת הבחירות כ'הורסי המדינה וההסתדרות'. בכל העניינים המשותפים לנו ולהם, אנחנו מוכנים לדון איתם, ואפילו להקים סידור של התייעצות ממוסדת, מעין פדראציה".

כמעט כל מועמדי הרשימות העצמאיות משוכנעים בצורך לשנות את ההסתדרות בצורה יסודית. "תראה", אמר לכתבנו איש ועד מנמל אשדוד, "נמאס לנו שכל פעם שאנחנו יוצאים למאבק, צריכים לקבל אישור מעסקני המפלגות ששולטים בהסתדרות. בלי האישור שלהם הרי מכריזים שהשביתה שלנו היא 'בלתי חוקית'. צריך שהנציגים בהסתדרות ייבחרו בתוך ציבור העובדים, מתוך מקומות העבודה. אם יהיה אחד מהנמל בהסתדרות, ואנחנו נבחר אותו כנציג שלנו, הוא יצטרך להצביע כפי שאנחנו נגיד לו, ואם יסרב – נעיף אותו ונשים אחר במקומו. זה מה שצריך להיות".

ראשי רשימת עובדי העיריות של גוש דן הודיעו כי ייאבקו למען שמירת אחדותם של עובדי הייצור והשירותים. אמר העומד בראש הרשימה: "מה זו כל הדמאגוגיה הזאת, כאילו הייצור חשוב ואילו השירותים הם פרזיטים? השירותים הם לתועלת האזרחים, ואי אפשר לחיות בלעדיהם, אף פועל ייצור לא יוכל, ולא יסכים, לעבוד אם לא יפנו את הזבל מהבית שלו, אם לא יקבל טיפול רפואי כשהוא או בני משפחתו חולים, אם לא יהיו לו מים בבית או אם בקיץ יטרידו אותו היתושים. אז מי יעז להגיד ששירותים זה לא חשוב?" והוסיפה נציגת עובדי עיריית חולון ברשימה: "למה אומרים שצריך יותר פועלי ייצור? זה לא נכון! צריך שיקנו מכונות חדישות וטכנולוגיה חדישה, כדי שפחות אנשים יצטרכו לעבוד עבודת ידיים קשה, ויותר אנשים יעברו לעבוד בשירותים. אז יהיו חיים נוחים, אז תהיה איכות חיים לכל האזרחים".

בתשובה לשאלה על מטרות רשימתו בעתיד הקרוב, אמר ראש "רשימת עובדי השירותים" כי הוא וחבריו יפעלו ליצירת קשר עם האיגודים בגדה המערבית וברצועת עזה, וליצירת מגעים עם אירגוני עובדים בארצות ערביות שכנות. "רשימתנו הוכיחה כי פועלים ופועלות, ערבים ויהודים, יכולים להיאבק בצוותא כשיש להם אינטרס משותף. לדעתנו יש אינטרס משותף לכל הפועלים באזורנו. זהו אזור עשיר ביותר, ואין שום סיבה שאת כל העושר הזה יקח מיעוט קטן ויבזבז אותו. על כך יש לנו מה לדבר עם עמיתינו מעבר לגבול".

ראשי רשימת איזור התעשייה בבת-ים הכריזו כי מהיום יעבדו רק 40 שעות בשבוע, ויתבעו ששכרם לא ירד עקב כך. יושבת-ראש רשימת האחיות והאחים הודיעה כי תתבע מההנהגה החדשה של ההסתדרות להילחם נגד הנוהג של הטלת צווי-ריתוק על העובדים, ולהתנגד למעורבותם של בתי המשפט בסכסוכי עבודה. "זכותו הדמוקראטית של כל ציבור עובדים להחליט באיזה תנאים הוא מוכן לעבוד ומתי לא. במדינה דמוקראטית אף אחד אינו יכול להכריח מישהו לעבוד!"
משקיפים צופים כי את המשק עלול לפקוד כעת גל של מאבקי עובדים, דבר שעלול לשבש את החיים הסדירים. אומר חבר ועד עובדי "נשר": "מעתה והלאה לא6 יהיו עוד פיטורים. כל מפעל שירצה לפטר עובדים יצטרך פשוט לקצר את משך העבודה של כל עובד, ולהמשיך להעסיק את כולם. מפעל שלא מוכן לכך – לא יעבוד בכלל. ואם לא ישלם שכר – יפעילו העובדים את המכונות בעצמם, ימכרו את התוצרת וישלמו לעצמם את שכרם".

אכן, שפה חדשה בפי הפועלים. המעסיקים יצטרכו ללמוד אותה מהר, אם ברצונם להבטיח כי מפעליהם ימשיכו לעבוד.

תגובות אוהדות בחו"ל

התוצאות המדהימות של הבחירות להסתדרות עוררו עניין רב בחו"ל, אף בקרב גורמים שאינם מקורבים אל התנועה האיגוד-מקצועית. אל לשכת מזכ"ל ההסתדרות היוצא הגיעו מברקי השתתפות בצער מכנה מנהיגי איגודים בארה"ב, וכן ממנהיגי פועלים בודדים באירופה המערבית. אך אלה רק מברקים פרטיים, והאירגונים שאנשים אלה עומדים בראשם לא נקטו עמדה דומה בפומבי. הודעות רשמיות שפורסמו עד כה היו כולן של תמיכה וסולידאריות עם רשימות העובדים שזכו בניצחון בבחירות.

קוריוז מעניין היה מברק ברכה שהגיע ממזכירות קונגרס האיגודים המקצועיים בבחריין שבמפרץ הפרסיץ "פועלי בחריין", נאמר במברק, "מושיטים יד אחים לפועלים בישראל, וקוראים להם להיאבק נגד בעלי ההון, תהיה לאומיותם אשר תהיה, ונגד האימפריאליזם והציונות…". יש לציין כי מברק זה, ובמיוחד תוכנו, גרם למבוכת-מה בקרב מחנה המנצחים, אך רבים ראו בכך סימן מעודד של התעניינות הפועלים בערבים במה שקורה בישראל.

בראיון שהתפרסם הבוקר ב"אל-גומהורייה" המצרי, אומר אחד ממנהיגי איגוד פועלי המתכת המצרי, כי הסכם השלום הישראלי-מצרי מחייב שכל קבוצה במצרים תמצא את בעלת-בריתה בעברו השני של הגבול. הוא אמר עוד, כי כשם שאנשי העסקים מישראל וממצרים מחפשים זה את זה ליצירת קשרים הדדיים, כך גם על הפועלים בשתי הארצות לחפש הבנה ושיתוף-פעולה אלה עם אלה.

קונגרס האיגודים המקצועיים בבריטניה הודיע, כי יהיה מוכן לסייע להנהגה החדשה של הפועלים בישראל בייעוץ, ולהתחלק איתם בניסיון העשיר של המאבק המקצועי בבריטניה. בצרפת אי אפשר היה עדיין לקבל תגובה רשמית של האיגוד המקצועי שבשליטת הקומוניסטים, אך האיגוד השני בגודלו, שבשליטת הסוציאליסטים, כבר הזדרז לשלוח מברק ברכה למנצחים.
חוגים מדיניים בארצות אירופה רואים בבחירות להסתדרות "עניין מקצועי פנימי", שאינו דורש התייחסות מצידם. גם דובר משרד החוץ האמריקאי אמר כי תוצאות הבחירות להסתדרות הם "שינויים פנימיים בתוך איגוד עובדים" שאינם נושאים אופי מדיני. בעיתונים החשובים במערב זכו תוצאות הבחירות בתזכורות קצרות, כמה שורות בעמוד פנימי ותו לא. מה שנראה בישראל כ"מהפכה", לא בהכרח נראה כך ממרחק.

ראש רשימת עובדי חברת החשמל: למה הלכנו ברשימות נפרדות

ראש רשימת עובדי חברת החשמל היה מרוצה מאוד עם היוודע סיכומי תוצאות הבחירות

מספר המצביעים לרשימתו היה מעבר למצופה. "ידענו שנעבור את אחוז החסימה, אבל חשבנו על 11-10 אלף קולות. קיבלנו 5,000 קולות מעל למצופה. זה מוכיח משהו, לא?"

השאלה שניקרה בראשי רבים היתה, מדוע לא הלכו כל ועדי העובדים ברשימה אחת משותפת, ופיצלו את כוחם ליותר מעשרים רשימות, שעל כולם ריחפה סכנת אחוז החסימה. אומר איש חברת החשמל: "תראה, אם היינו מרכיבים רשימה אחת היינו הופכים למעין מפלגה חדשה. היינו צריכים לבחור מי יעמוד בראש, ומי יהיה במקום ה-341. היו יכולים להתעורר סכסוכים ומריבות, כמו במפלגות. מה שהיה קורה הוא, ששוב הפועלים היו צריכים להצביע בעד רשימה שאת מועמדיה הם כמעט לא מכירים. זה בדיוק מה שאנחנו מתנגדים לו בשיטה המפלגתית שהיתה עד עכשיו. בצורה עליה החלטנו, נשמר הקשר בין הבוחר לבין נבחריו. הפועל הולך ומצביע בעד רשימה שהוא מכיר אישית לפחות כמה ממועמדיה. הוא יודע אל מי לבוא בטענות. הוא מרגיש שייכות. והתוצאות הוכיחו שצדקנו. אף אחת מהרשימות שלנו לא נפלה בגלל אחוז החסימה".

כך זה קרה

1.9.80 – במסיבת עיתונאים שכונסה בחיפה הודיעו ראשי כמה אירגוני עובדים על הקמת רשימה משותפת לבחירות להסתדרות, שתרוץ תחת סיסמה אחת: למען ייצוג ישיר של העובדים, עסקני המפלגות – החוצה! בין המתכנסים: ראשי איגוד הימאים הדירוגיים, איגוד קציני הים, אירגוני פועלי נמל חיפה וכן נציג של עובדי נמל אילת. שם הרשימה: "רשימת עובדי התחבורה הימית".

10.9.80 – ועד עובדי חברת החשמל מודיע כי ירכיב גם הוא רשימה משלו לבחירות.

22.9.80 – נציגי שלוש רשימות נוספות מודיעים על הצטרפותם למירוץ: "רשימת עובדי הנגב" (מפעלי ים המלח, מפעל הפוספטים, מכרות הנחושת, עובדי הקריה למחקר גרעיני ועוד); רשימת האחיות והאחים (כוללת גם את עובדי הרנטגן והעובדים הפרה-רפואיים); ורשימת עובדי התחבורה האווירית (אל על, ארקיע, רשות שדות התעופה ועוד).

3.10.80 – איגוד העובדים הסוציאליים מחליט לרוץ ברשימה עצמאית לבחירות להסתדרות, "כדי לדאוג שיהיה פה למעוטי-היכולת, וכדי לסתום את הפה לדמאגוגים והעסקנים המפלגתיים המתיימרים לדבר בשמם".

19.10.80 – רשימת "מורי בתי הספר היסודיים" מודיעה על כוונתה להשתתף בבחירות.

23.10.80 – בכינוס המוני, שבו השתתפו נציגי כל קבוצות העובדים מכל המפעלים הגדולים באשדוד, הוחלט על הרכבת "רשימת העובדים העצמאית של אשדוד", שתתמודד בבחירות לוועידה ה-14 של ההסתדרות.

2.11.80 – אירגוני העובדים בעיריות של גוש דן (ת"א, ר"ג, גבעתיים, חולון ובת-ים) הודיעו על כוונתם להציג רשימה משלהם לבחירות להסתדרות.

9.11.80 – ועדי העובדים של מפעלי הקונצרן ההסתדרותי "כור" ומפעלים הסתדרותיים נוספים מתכוננים גם הם לרוץ לבחירות.

28.11.80 – "רשימת פועלי חיפה" (עובדי העירייה, האוניברסיטה, הטכניון, בית הספר הריאלי ועוד) תתמודד בבחירות הקרובות להסתדרות.

5.12.80 – רשימת עובדי המפרץ (בתי הזיקוק, המפעלים הפטרו-כימיים, קריית הפלדה ומפעל המלט "נשר") הצטרפה להתמודדות.

6.12.80 – עובדי אזור התעשייה של חולון-אזור הודיעו על כוונתם להרכיב רשימה משלהם לבחירות.

8.12.80 – עובדי אזור התעשייה בבת-ים הולכים בעקבות חבריהם מחולון.

13.12.80 – רשימת עובדי השירותים (בתי מלון, מסעדות, תחנות דלק ומוסכים), הציגה את רשימת מועמדיה לבחירות להסתדרות. בין עשרת הראשונים שבעה ערבים ושלושה יהודים.

17.12.80 – שש רשימות עובדים נוספות מודיעות על הצטרפותן למערכת הבחירות.

1.5.81 – רבבות עובדים נוהרים מכל רחבי הארץ להפגנת ה-1 במאי בתל אביב, שנקראה על ידי ראשי רשימות העובדים העצמאיות. הפגנה כזאת לא נראתה בארץ מאז תקופת המיתון בתחילת שנות ה-60. הצלחת ההפגנה מהווה סימן לבאות.

5.6.81 – מערכת הבחירות מגיעה לשיאה. פורצות תגרות בין פועלים לבין עסקני המערך שבאים למקומות העבודה וקוראים לפועלים לא להיגרר אחרי ה"קיצוניים".

14.6.81 – מיליון חברי הסתדרות הולכים לקלפי. יותר ממחציתם נותנים את קולם לרשימות העובדים העצמאיות. הסתיים עידן המפלגות בהסתדרות.

________

(מודעה)

פועל, פועלת, עובד שכיר, עובדת שכירה, האם מה שכתוב בדף זה נראה דמיוני?

זה לא חשוב.

מה שחשוב הוא: האם מה שכתוב כאן רצוי שיקרה?

 לדעתנו – כן!

האם מה שכתוב כאן הוא אפשרי?

תשובתנו – כן!

אחוז החסימה בבחירות להסתדרות מחייב כל רשימה לזכות ב-9,000 קולות לפחות, כדי לקבל ייצוג של 16 נציגים בוועידת ההסתדרות. עובדה זו מטילה את האחריות ליטול יוזמה בעניין על ועדי העובדים של מקומות העבודה הגדולים, המסוגלים לגייס תמיכה של המוני פועלים.

בעקרונות היסוד שלנו כתבנו:

"חלק בלתי נפרד מהמאבק לסוציאליזם הוא המאבק להגנת רמת-חייהם ותנאי עבודתם של הפועלים ולשיפורם. כאמצעי חיוני במאבק זה פועל "מצפן" להקמת של איגודים מקצועיים עצמאיים ולוחמים של העובדים השכירים. איגודים אלה – בניגוד ל"הסתדרות" הכופפת את האינטרס של מעמד הפועלים לאינטרס של המדינה הציונית – יהיו מונהגים לא על-ידי ביורוקראטים מקצועיים אלא על-ידי נציגים ישירים של העובדים, הנבחרים במקומות העבודה".

לקבלת הנוסח המלא של עקרונות היסוד (חינם), לקבלת מידע על פעילות האירגון וחוגי הבית שלנו, לקבלת חומר כתוב, לקביעת מועד לשיחה או לפגישה, נא לפנות אל: "קבוצת העבודה", מצפן, ת"ד 28061, תל אביב-יפו.

אם תוכנו של דף זה נראה לך, ויש ביכולתך וברצונך להרים תרומה לכיסוי ההוצאות ולמימון המאבק ברוח זו, שלח/י תרומתך לפי הכתובת הנ"ל. תודה.

בחזרה אל עמ' 1

בתמונה – נשיא התאחדות התעשיינים, אברהם שביט: מכה קשה לתעשייה ולמדינה