דובר רק"ח כותב למערכת "במרחב" (מאי 1979):

עיתונכם נמצא בשיפור מתמיד וכל עיתון נוסף המופיע מעניין יותר מקודמו. אכן עבודה יפה. איחולים להצלחה.

כדובר רק"ח ברצוני להעמידכם על טעותכם בקשר לפרסום מסוים בביטאונכם מחודש אפריל שנה זו. בראיון עם עודד פילבסקי (מצפן-ת"א) מתקבל הרושם, שכאילו אי-התנגדותנו לשתף את "מצפן תל אביב" בפעילות דמוקראטית שונה ובהפגנת 1 במאי 1979 נובעת מתוך רצוננו להיעזר ב…"מצפן" על מנת להתקרב ולהשפיע על "בני הכפר".

זו הערכה מגוחכת ביותר, לא רק בלתי-נכונה. ואכן בשל"י היו כאלו שנאחזו בנימוק זה וב"שידוך" זה על מנת למצוא צידוק להפגנה הנפרדת אותה ארגנו ב-1 במאי וסירוב הנהלתם להשתתף בהפגנת הפועלים המאוחדת.

יחסנו הן ל"בני הכפר" והן ל"מצפן" הוא יחס עקרוני. ואין לנו צורך בשדכנים. כידוע, אירגון "בני הכפר" איננו אירגון מונוליטי. אלו מבני הכפר המוכנים לפעול להגנת זכויות האוכלוסיה הערבית ולבצע את החלטות הוועד נגד הפקעת קרקעות הערבים או ועד ראשי המועצות הערביים ואלו מבני הכפר שהם בעד אחווה יהודית-ערבית ובעד מאבק משותף של האוכלוסיה הערבית עם הכוחות הדמוקראטיים היהודיים – עם אלו אנו משתפים פעולה מבלי לטשטש ויכוח בבעיות פוליטיות ואידיאולוגיות שונות.

אולם בקרב בני הכפר ישנם אלמנטים המזיקים, לדעתנו, קודם כל לאוכלוסיה הערבית. אלו, למשל, הנקראים "פרוגרסיבים"; עם כל התנגדותנו לצווי הריתוק – ונאבקנו נגד מעשה אנטי-דמוקראטי זה יותר מאחרים – אנו מתנגדים לדעות קבוצה זו. אי-אלו מהם מייצג עו"ד (מוחמד) קיוואן מאום אל-פחם. קיוואן זה אכול שינאה פאתולוגית אנטי-קומוניסטית. הוא מבודד בקרב האוכלוסיה הערבית ואינו מסוגל להשלים עם העובדה, שההשפעה המכרעת בקרב הערבים היא של חד"ש. נוסף לאנטי-קומוניזם שלו, הוא לא פעם מסית לפעולות בלתי אחראיות שרק השלטון, הש"ב ואנשי אמנון לין מצפים להן. היות ואנחנו נגד הסכמי קמפ-דייוויד, קיוואן הופיע בטלוויזיה בעברית (…) בעד הסכמים אלו. חברו הופיע, כזכור, כעד של ח"כ אמנון לין ונגד ח"כ יוסי שריד בדיון – "האם יש לחוקק חוק פאשיסטי נגד הסטודנטים הערבים האוהדים את אש"ף".

על בסיס האנטי-קומוניזם, אנשים אלו אף מצאו הבנה ושיתוף פעולה עם הטרוצקיסטים. ביחד הם מנהלים הסתה אנטי-קומוניסטית פרועה. עם כל אלו אין לנו שפה משותפת.

עו"ד מוחמד קיוואן, ממייסדי תנועת אבנא אל-בלד ("בני הכפר") באום אל-פחם, נואם בהלוויית המשורר ראשד חוסיין

עו"ד מוחמד קיוואן, ממייסדי תנועת אבנא אל-בלד ("בני הכפר") באום אל-פחם, נואם בהלוויית המשורר ראשד חוסיין

 

על בסיס זה לא התנגדנו לשתף את "מצפן-ת"א" בהפגנת האחד במאי השנה. כידוע, הפגנה זו כללה מספר סיסמאות משותפות לכל המרכיבים שיזמו אותה, בין היתר – סיסמה בעד מדינה פלסטינית בצד מדינת ישראל, וכן להפגין עם דגלי המעמד והמדינה.

נציג מצפן לא התנגד לכך: יתרה מזאת, כשביקשו לצעוד בהפגנה עם סיסמה שמשתמעת ממנה פסילת ההסתדרות כהסתדרות העובדים וכן עם סיסמה אנטי-ציונית, התנגדנו לכך, ו"מצפן" ויתר על סיסמאות אלה.

עודד פילבסקי (משמאל) בגוש "מצפן" בהפגנת 1 במאי בתל אביב, 1979: דגלים אדומים בלבד

עודד פילבסקי (משמאל) בגוש "מצפן" בהפגנת 1 במאי בתל אביב, 1979: דגלים אדומים בלבד

 

כאן מתבטאת גישתנו העקרונית; אם חל אצלם שינוי לחיוב, ועל כל פנים רק כך יש להעריך את השינוי ב"מצפן-ת"א" (בהבדל מהטרוצקיסטים), זה מאפשר לשתפם בהפגנה המאוחדת ב-1 במאי. זה חיובי. ותלוי בהם אם תהיה לכך התפתחות.

דוד (עוזי) בורשטיין
דובר רק"ח

מצפן מגיב ("במרחב", יולי 1979):

בגיליונכם הקודם התפרסם מכתבו של דובר רק"ח, דוד (עוזי) בורשטיין, ובו כמה אי-דיוקים – אם לנקוט לשון עדינה – המייחסים ל"מצפן" ול"אבנא אל-בלד" עמדות שאינן עמדותיהם. במיוחד תקף הח' בורשטיין את עו"ד מוחמד קיוואן, מ"אבנא אל-בלד" באום אל-פחם, ואף העליל עליו כאילו תמך בפומבי בהסכמי קמפ-דייוויד. אין אנו דוברי "אבנא אל-בלד" ומוחמד קיוואן, ולכן נתייחס רק לפרטים הנוגעים ישירות לאירגוננו – האירגון הסוציאליסטי בישראל – "מצפן".

ב-1 במאי השנה השתתפנו בהפגנה מאוחדת בתל אביב. הפגנה זו צעדה על בסיס של גושים נפרדים, כל גוש בשמו, על דגליו וסיסמאותיו. הפגנה זו לא כללה – בניגוד למה שכתב הח' בורשטיין – סיסמאות משותפות לכל המרכיבים שיזמו אותה. הסיסמה בעד מדינה פלסטינית בצד מדינת ישראל איננה סיסמה שלנו, איננו מקבלים אותה ולא צעדנו איתה. אנו, שלא כמו נציגי רק"ח, איננו נוהגים לצנזר או להתנגד לסיסמאות של אחרים, בתנאי שיהיה ברור כי אלה הסיסמאות שלהם ולא שלנו. לכן לא התנגדנו לכך שרק"ח תצעד עם הסיסמה הנ"ל, אם היא רוצה בכך. לכן גם לא התנגדנו שבגוש של רק"ח יתנוססו דגלי מדינת ישראל הציונית בצד הדגל האדום. אם כך רוצה רק"ח לצעוד – שיבושם לה. עם זאת, היה ברור לנציגי רק"ח, והם לא התנגדו לכך, שבגוש של "מצפן" יונפו אך ורק דגלים אדומים, ואף לא דגל ישראלי אחד!

נציגי רק"ח התנגדו, כפי שציין הח' בורשטיין במכתבו, לכך ש"מצפן" יניף בהפגנה את שתי הסיסמאות הבאות:

"נגד הציונות, נגד האימפריאליזם, נגד הריאקציה הערבית!"

"לליכוד יש ממשלה, למערך יש הסתדרות, לפועלים אין איגוד מקצועי!"

הסכמתנו לוותר על נשיאת שתי סיסמאות אלה לא נבעה משינוי  כלשהו בעמדותינו. הסכמנו לוותר, כי ראינו חשיבות גדולה לכך שבתל אביב תצעד הפגנה מאוחדת של ה-1 במאי. כך נהגנו גם בעבר. השינוי השנה היה במדיניותה של רק"ח, אשר הסכימה לראשונה לכך שבהפגנת ה-1 במאי יצעד גוש שלנו כגוש של האירגון הסוציאליסטי בישראל – "מצפן" (ראו תמונות), ולא כגוש אנונימי; ולראשונה הסכימה רק"ח לכך, שבעצרת בסיום ההפגנה יקבל גם נציג "מצפן" את זכות הדיבור.

הח' בורשטיין מסביר שינוי זה בתפנית שחלה, כביכול, בעמדות "מצפן". להערכתנו יש לחפש את ההסבר בשינוי שחל לאחרונה בטאקטיקה של רק"ח. בזמן האחרון מרבים נציגי המפלגה הקומוניסטית הישראלית וכלי-הביטוי שלה לתקוף את ההסדרים המדיניים המתבשלים באזורנו בחסות האימפריאליזם. והרי עד ביקורו של הנשיא סאדאת בירושלים, ועד בכלל, תמכה רק"ח בהסדרים אלה. מזכיר המפלגה, חבר הכנסת מאיר וילנר, אף הציע לכנסת, כזכור, לקבל את תוכנית השלום של סאדאת!

אך מאז חתימת הסכמי קמפ-דייוויד שינתה רק"ח את יחסה אל ההסדרים המדיניים הלו. היה זה צעד חיובי נוסף בכיוון שהחל כנראה לפני שנתיים-שלוש. אז החלו דוברי המפלגה הקומוניסטית להשמיט מגילויי-הדעת שלהם את תמיכתם הבלתי-מסוייגת בהחלטת מועצת הביטחון 242 והחלו להדגיש את הצורך להתייחס – במסגרת ההסדרים המדיניים – גם לפתרון הבעיה הלאומית הפלסטינית.

הח' בורשטיין סיים את מכתבו תוך התייחסות לעתיד שיתוף הפעולה בין רק"ח ו"מצפן": "ותלוי בהם אם תהיה לכך התפתחות". גם אנו החלטנו לסיים את מכתבנו באותן מילים.

אמירה גלבלום
בשם מרכז האירגון הסוציאליסטי בישראל – מצפן