היום הוא יום השנה ה-20 לטבח כפר קאסם, יום שבו נרצחו 49 מבני הכפר ‒ גברים, נשים וטף ‒ בידי חיילי משמר הגבול, אשר מילאו את הוראת מפקדם הבכיר: "בלי מעצרים ובלי סנטימנטים…"

מאז ועד היום מנסים השלטונות להציג את הטבח בכפר קאסם כ"חריג", כמעשה "יוצא דופן". אנו יודעים כי זהו שקר, שכן הטבח בכפר היה רק חוליה אחת בשרשרת ארוכה של מעשי דיכוי וגירוש, מלחמה וכיבוש, המכוונים נגד העם הערבי הפלסטיני.

כולנו היינו עדים להקמת נצרת עילית ולבניית כרמיאל, ל"ייהוד הגליל" ולהפקעות בשטחים, לנישול פלאחים ולהקמת התנחלויות. ועל כל אלה נוספים מעשי הטבח: בעת הפגנות נגד הכיבוש בשטחים וביום האדמה בתוככי ישראל.

*

לפני עשרים שנה נאלצו השלטונות לביים "משפט-צדק" לאנשי משמר הגבול. המשפט וגזרי-הדין הפכו אמנם לבדיחה זולה ומזעזעת, שכן העונש המירבי היה למעשה 3.5 שנות מאסר בלבד; ואילו רוצחי "יום האדמה" אפילו לא הובאו למשפט!

לפני עשרים שנה נקנס אלוף-משנה [יששכר] שדמי, המפקד הבכיר, באגורה אחת; הפעם יצאו האחראים ללא קנס, שכן מחירו של הדם ירד לאפס… דם ערבי, כמובן.

אולם כאז כן עתה ‒ הציניות מלווה את הציונות. לפני עשרים שנה נמנה עם הרוצחים אחד בשם [גבריאל] דהאן, שאחרי ישיבה קצרה בכלא הפך לממונה על ענייני ערבים בעיריית רמלה. היום יש לנו עסק עם ממונה אחר, הרבה יותר רציני, ישראל קניג שמו…

*

אנו, חברי "מצפן", באים היום לכפר כדי להשתתף בטכס האזכרה לחללים. אין זו הפעם הראשונה שאנו באים ביום השנה לטבח; וכאז כן היום, לא שיקולי בחירות ולא חשבונות של קלפי מביאים אותנו לכאן… לנו יש מטרה אחרת:

כמהפכנים הנאבקים למען הסוציאליזם אנו קוראים למאבק יהודי-ערבי משותף נגד הגזענות ולמען מימוש הזכויות הלאומיות והאנושיות של בני העם הערבי הפלסטיני! נגד הציונות ולמען השוויון בין שני עמי הארץ!

אין זה מאבק שנועד רק לסוציאליסטים מהפכנים. כל כוח דמוקרטי ‒ יהיה זה אירגון או מפלגה, קבוצת אנשים או אדם בודד ‒ חייב ליטול בו חלק, במסגרת של חזית משותפת, יהודית-ערבית.

מרכז האירגון הסוציאליסטי הישראלי – מצפן

29 באוקטובר 1976

תמונות: יום הזיכרון העשרים לטבח כפר קאסם
 

צילום הכרוז: