פזית בנקר, בתו בת ה-7 של שובת קצא"א שלמה בנקר, אמרה שהיא מאמינה כי השביתה תסתיים ביום א' (היום) – בזכות נרות השבת שהדליקה בערב שבת וברכתו של הרבי מלובאביץ'.

פזית לומדת בבית ספר כצנלסון בגבעתיים. בשבוע שעבר ביקרו חסידי חב"ד בבית הספר ולימדו את הבנות להדליק נרות שבת ולברך עליהם. כל תלמידה שהבטיחה להדליק נרות שבת בביתה, קיבלה מעטפה ובה כרטיס ברכה חתום בחתימת ידו של הרבי מלובאביץ' וכן שי 20 אגורות.

"מעריב", 8.6.75

*     *     *

חסידי חב"ד ידועים בקרב הציבור היהודי בארץ ובעולם כבעלי גישה מיסיונרית תוקפנית. על פי הוראותיו של הרמטכ"ל החסידי – הרבי מלובאביץ' – נשלחים אנשי הקומנדו שלו למבצעים, המזכירים מבצעי פרסומת של חברה מסחרית. אלא שבמקרה זה החברה היא חברת הדת היהודית בע"מ. כך ניתן לראות אותם משדלים עוברים ושבים לדבר "מצווה" – הנחת תפילין. ניתן לראות אותם נטפלים לאנשים בתחנה המרכזית בתל אביב וביישובים אחרים; חבריהם עושים פעולות דומות גם בחוצות ניו יורק, ובערים אחרות בארצות הברית. הם עצמם מכנים את מבצעיהם בכינויים צבאיים. לא מזמן הסתובב ברחובות תל אביב טנדר ועליו סיסמאות פרסומת לשמירת השבת, ובחזיתו שלט גדול: טנק מבצעים של חסידי חב"ד.

השלטון הישראלי מעודד אותם. מדי פעם אנו שומעים על קבוצת חסידי חב"ד שהגיעה למחנה צה"ל כדי "להרקיד את החיילים". מסתבר כי לממשלה יש בעניין זה מדיניות ברורה: עידוד מכוון של קבוצות ותיאוריות דתיות מסוימות מאוד. קשה להאמין כי צה"ל יאפשר לאיש "נטורי קרתא" להופיע לפני חיילים, או כי משרד החינוך יאפשר לאדם כזה להופיע לפני תלמידים. חס וחלילה, השלטונות הם בעד הדת היהודית, אך רק בעד אותה דת יהודית האומרת "אמן" לתנועה הציונית; כלומר, אך ורק אותם פלגים דתיים שיש להם עמדה פוליטית פרו-ממשלתית, ואם דתיים אלה מייצגים עמדה פוליטית מוגדרת, הרי כל הפעולות ה"דתיות" המבוצעות בצה"ל מזה שנים הן פעולות פוליטיות.

"מסע ההתעוררות", המנוהל מדי שנה על ידי הרבנות הצבאית, שבמהלכו מאלצים את החיילים בפקודה להאזין להטפות דתיות-פוליטיות, הוא דוגמה ברורה. צה"ל היה תמיד צבא פוליטי, צבאה של תנועה פוליטית – היא התנועה הציונית. בדיוק כמו שבתי הספר במדינה היו תמיד בתי ספר של תנועה פוליטית – היא התנועה הציונית. המסקנה – כל אותם "ליברלים", המזילים דמעות תנין על ה"פוליטיזציה" שחלה בצה"ל "בזמן האחרון", חושפים בכך את פרצופם האמיתי. כל הקשקושים על "פוליטיזציה" מסווים בעצם את האמת – שהמאבק הוא בין זרמים פוליטיים שונים בתוך התנועה הציונית!

נחזור לחסידי חב"ד. אם הם חושבים כי באמצעות מתן שוחד לתלמידים (20 אגורות!) יקדמו את פעילותם המיסיונרית – הרי זו בעייתם, ובעייתם בלבד. אולם, כאשר מסכים בית ספר ממלכתי בישראל לצורה זו של פעילות בתוך כתליו – זועק העוול שנעשה לתלמידים עד לשמים. האם החליטו מוסדות החינוך כי שטיפת המוח הנוכחית שלהם אינה יעילה, וכי הם חייבים להיזקק לשוחד מגוחך בכדי להשיג את מטרותיהם?