אל הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הישראלית, רק"ח,

חברים,

ערב כינוסה של הוועידה ה-17 של מפלגתכם הושמעו ונתפרסמו בעיתונים איומים מצד "הליגה היהודית להגנה", במטרה לסכל את קיום הוועידה. הפשיסטים המאיימים ידעו אל נכון כי איום מילולי אינו מספיק, לכן הודיעו כי יפגינו ויתקפו את משתתפי הוועידה.

אל לנו לזלזל באיומים אלה. אנו עצמנו התנסינו החודש במפגש פנים אל פנים עם בריונים אלה, כאשר השתתפנו בהפגנה שהתקיימה בירושלים, ב-5 ביוני, נגד הכיבוש. חברינו, ממש כמו שאר משתתפי ההפגנה, יהודים וערבים מאירגונים שונים וכן בודדים, למדו על בשרם כי אנשי "הליגה היהודית להגנה", אירגון ד"ב ["דיכוי בוגדים"] ומקורביהם מסוגלים להוציא לפועל את איומיהם. היה זה כאשר הותקפנו במקלות, באבנים ובאגרופים על ידי הבריונים הפשיסטיים (ראו "דבר השבוע", 16.6.72).

אנו מציעים לכם את מעט כוחנו, כדי להגן, בכוחות משותפים, על הוועידה. וזאת למרות המחלוקת החריפה והמקיפה הקיימת בינינו לביניכם – הן בשאלות עולמיות והן בשאלות מקומיות; הן בשאלות אידיאולוגיות והן בבעיות יום יום.

בראשי הפרקים שפירסמתם לקראת ועידתכם קבעתם כי חרף העובדה ש"הקבוצה השמאלנית מצפן, על פלגיה, מתנגדת לציונות ומופיעה נגד הכיבוש ונגד סיפוחים", הרי ש"בהתנגדותה לפתרון מדיני של המשבר באזורנו על ידי ביצוע החלטת מועצת הביטחון ובהתנייתה את חיסול הכיבוש בניצחון המהפכה הסוציאליסטית במזרח התיכון – זורעת היא מבוכה וייאוש, שאובייקטיבית מסייעים להמשך הכיבוש".

אנו דוחים בכל תוקף את הקביעה האחרונה והמשמיצה הזו וכן קביעות אחרות המופיעות בראשי הפרקים, אך לא נתווכח על כך במסגרת פנייתנו זו. רק נזכירכם, כי באותו סעיף בראשי הפרקים ממנו ציטטנו את הקטע הנ"ל נאמר גם, כי יחד עם זאת "היה ויש מקום גם בעתיד לשיתוף פעולה בשאלות מוסכמות" בינינו לביניכם.

אנו סבורים כי הגנה משותפת מול התקפה פשיסטית היא חיונית!

אנו סבורים כי לא אנו בלבד מועמדים לשיתוף פעולה אשר כזה וכי אירגונים אחרים, קבוצות ובודדים, יתגייסו לשם כך.

מחכים לתשובתכם בהקדם,
האירגון הסוציאליסטי הישראלי ("מצפן")
ת.ד. 28061, תל אביב

17 ביוני 1972