כולם מבקשים את קולך!

כל המפלגות פונות אליך!

למי תיתן את קולך ביום הבחירות לעיריית נצרת?

עבור איזו רשימה תצביע?

אנו – חברי הארגון הסוציאליסטי הישראלי ("מצפן") – איננו שוגים באשליות, כאילו ניתן לחולל שינוי מעמיק לטובת תושבי נצרת באמצעות פתק הבחירות שיוטל לקלפי ב-8 בדצמבר; בעיקר בתנאי הדיכוי והאפליה להם נתונים ערביי ישראל מזה 22 שנה.

מהו הדיכוי ומהי האפליה? אין כמו תושבי נצרת המכירים מציאות זו מניסיונם העצמי.

זוהי הפקעת האדמות הערביות, המתנהלת מאז קום המדינה; זהו הפיגור ברשת החינוך; זוהי האפליה בתעסוקה; זהו משטר התקנות הקולוניאליות, אותן ירשה ישראל מן המנדט הבריטי, לפיהן  מגבילים את חופש התנועה ואף משליכים אזרחים ערבים לכלא ללא משפט; זוהי האפליה בשירותי הבריאות, הסעד, השיכון וכו' וכו'.

*

ובכן, בתנאים כאלה למי יש לתת את קולך ביום הבחירות? למערך? למפ"ם? או, אולי למפד"ל?

לא ולא! אלה הן רשימות של המימשל המדכא והמפלה.

אולי להצביע עבור הרשימות המקומיות?

גם זאת לא. אלה הן רשימות הזנבות של המימשל; סוכני הממשלה בקרב האוכלוסיה הערבית של נצרת.

אנו – יהודים וערבים חברי הארגון הסוציאליסטי הישראלי ("מצפן") – סבורים, כי בתנאים אלה אין הרבה ברירות לתושביה הגאים של נצרת, הרוצים להפגין כנגד הדיכוי והאפליה של ערביי ישראל, אלא להצביע עבור הרשימה הקומוניסטית. זוהי הרשימה היחידה בבחירות אלה שההצבעה עבורה אינה משפילה את כבודו ואת גאוותו של המצביע. כל מי שמצביע עבור כל רשימה אחרת מכריז על עצמו, האמצעות פתק שהוא מטיל לקלפי, כי הוא מזדנב אחרי המדיניות הרשמית, כי הוא נכנע למשטר הקיים.

לנו יש מחלוקת חריפה ומקיפה עם המפלגה הקומוניסטית – הן בשאלות עולמיות והן בשאלות אזוריות ומקומיות. מחלוקת זו נוגעת גם בשאלות אידיאולוגיות וגם בבעיות יום-יום.

*

למשל, רק"ח סבורה כי ניתן להגיע לשלום על בסיס המשטרים הקיימים היום באזור, וכי ניתן לפתור את הסכסוך הישראלי-ערבי על בסיס המשך קיומם הן של המשטר הציוני והן של המשטרים הזעיר-בורגניים והמשטרים הריאקציוניים בעולם הערבי. אנו סבורים כי זוהי אשליה מסוכנת, המחבלת במאבק האנטי-אימפריאליסטי של עמי המזרח התיכון – כולם.

רק"ח סבורה כי אפשר לפתור את השאלה הישראלית-ערבית באמצעות הסכמים בין המעצמות הגדולות לבין עצמן – הסכמים שיתקבלו לאחר מכן על ידי הממשלות הקיימות באזור. אנו סבורים כי זו גישה המנוגדת לאינטרסים של עמי האזור; היא משלה את ההמונים ומחבלת במאבקם נגד המשטרים הפרו-אימפריאליסטיים – הן המשטר הציוני בישראל והן המשטרים הריאקציוניים בעולם הערבי.

לדעתנו ניתן לפתור את הסכסוך הישראלי-ערבי רק באמצעות מהפכה מנצחת באזור כולו – מהפכה כזו היא הערובה היחידה לפתרון בעיית הלאומים השונים, החיים בקרב העולם הערבי. לא רק הכורדים והדרום-סודאנים, אלא גם יהודי ישראל.

דוגמא מן הזמן האחרון: רק"ח מקבלת את "תוכנית רוג'רס" ואילו אנו דוחים אותה. אנו סבורים, כי כל תוכנית שתזנח את זכויותיו הלאומיות והפוליטיות של העם הערבי הפלשתינאי לא תקדם את עניין השלום באזורנו. תוכנית כזו תוכל לשמש רק אמצעי כדי לבלום את הכוחות המהפכניים ולהכותם.

*

אך חרף כל ההבדלים העמוקים בינינו לבין רק"ח, ולמרות מדיניותה האנטי-מהפכנית ומלאת האשליות, אנו סבורים כי כדי להפגין נגד המדיניות הקיימת וכדי למחות על הדיכוי והאפליה של ערביים ישראל, אין דרך אחרת כיום אלא להצביע עבור הרשימה הקומוניסטית.

הצבע ו'.

הארגון הסוציאליסטי הישראלי ("מצפן)

נובמבר 1970