הקוראים היותר ותיקים של "מצפן" יופתעו לגלות בגיליון זה מאמר מוכר, אותו קראו כבר לפני שנים באחד הגיליונות הקודמים בעיתון. זהו מאמר בשם "הנאצריזם – לאן?", פרי עטו של חברנו א. סעיד [ג'ברא ניקולא]. הוא פורסם ב"מצפן" לפני למעלה משלוש שנים, בגיליון מספר שלושים ושמונה (38, אוקטובר 1967).

הסיבה לפרסומו החוזר של המאמר: מותו של גמאל עבד אל-נאצר, ה"ראיס" המצרי ומי שסימל יותר מכל אדם אחר את שאיפתם של ההמונים הערבים לאחדות. המערכת סבורה כי ההערכות שניתנו לו במאמר זה עודן בעלות תוקף היום. קוראי המאמר ישפטו על כך בעצמם.

חלק גדול יותר מן הגיליון תופס הוויכוח עם הפורשים משורות אירגוננו.

כידוע, פרשו מן האירגון הסוציאליסטי הישראלי ("מצפן") מספר חברים. זה אירע בשלהי ספטמבר, לאחר תקופה ממושכת של ויכוחים סוערים. הפורשים התארגנו בשתי קבוצות שונות לקראת המשך פעילותם הפוליטית.

המערכת הודיעה לשתי הקבוצות כי תפרסם את גילויי הדעת שלהם אודות הפרישה. ואמנם, כבר בגיליון זה תמצא גילוי דעת של קבוצה אחת מן השתיים. כן מכיל הגיליון שני מאמרים ("מליצות שמאליות ומשמעות ימנית" ו"לכו לשלום") של חברינו המתווכחים עם הפורשים, והודעה מטעם מרכז "מצפן" – אף היא בנושא זה.

בגלל ריבוי החומר, נאלצנו לדחות את גילוי הדעת של הקבוצה השנייה שפרשה. גילוי דעת זה והתגובות עליו יתפרסמו בגיליון הבא.

*     *     *

הקוראים הצעירים של "מצפן" יופתעו לגלות כי ה-29 באוקטובר, הידוע כיום השנה למה שמכונה "מלחמת סיני", הוא גם יום השנה לטבח הנפשע בכפר קאסם. יופתעו – ואין בכך כל פלא. שכן הדוברים הציונים, ועימם כל מנגנוני התעמולה הרשמיים, מתעלמים מן הרצח הסיטוני כאילו לא היה ולא נברא, ונימוקיהם עימם (בדומה לכך, הם ממשיכים לדבר על "מלחמת סיני", ומעלימים את אופיה האמיתי של המלחמה, שמן הראוי לקרוא לה "מלחמת סואץ" – מלחמה מזוהמת כנגד מצרים, שבוצעה בשותפות ישראלית-אנגלית-צרפתית).

הכתבה "כפר קאסם" נועדה לעורר את הקוראים הצעירים ללימוד ביקורתי של העבר הקרוב. לקוראים אלה אנו אומרים: לימוד שורשי הסכסוך הישראלי-ערבי, הסכסוך הממושך והעקוב מדם שבין הציונות להמונים הערביים, לא ייעשה בבית הספר, לא ינוהל על ידי המורים ולא יקוים במסגרתו של משרד החינוך. כל הגורמים האלה עוסקים בסילוף מתמיד, בהעלמת עובדות ובהמצאתן. הם פשוט משקרים לך!

קוראי "מצפן" המעוניינים ללמוד נושא זה יכולים להיעזר במערכת. זו תעמיד לרשותם את החומר הכתוב המצוי בידיה (כולל הפניה למקורות אחרים) ותפנה אותם לחוגי-הלימוד שמקיים האירגון הסוציאליסטי הישראלי.

בברכה,
מערכת "מצפן"