הדרך לשלום – רק הדרך המהפכנית

כנס הסופרים היהודים והערבים, שייערך הערב ב-7 באולם ג'רג'ורה מול המעיין [בנצרת], ידון ב"עתיד היחסים בין שני העמים וכיצד להגיע לשלום". על כך הודיעו מארגניו במודעות ובהזמנות.

אנו, יהודים וערבים חברי האירגון הסוציאליסטי הישראלי ("מצפן"), לא משתתפים בכנס. לכאורה, בגלל סיבה פשוטה: המארגנים הגבילו את רשות הדיבור בכנס רק לסופרים מוכרים וידועים היטב. למעשה: המארגנים דאגו מראש שהמשתתפים יהיו כולם חסידי תוכנית רוג'רס, או תוכניות דומות לה. הם הרכיבו את רשימת המשתתפים בצורה כזו שלא יישמע בכנס אפילו קול מהפכני אחד.

אנו סבורים, ולא מהיום, כי שורשי הסכסוך הישראלי-ערבי נעוצים בניגוד ההיסטורי שבין הציונות להמוני הערבים. הסברתנו מבוססת על כך ש"המפעל הציוני" – כפי שהוא קרוי בלשון הציונית הרשמית – היה מתחילתו תהליך מכוון ומתוכנן של התנחלות, קולוניזציה, שבוצע על חשבונם ותוך כדי נישולם של הערבים הפלשתינאים, תוך הישענות על האימפריאליזם והיחלצות לצידו נגד ההתפתחויות המהפכניות בעולם הערבי.

אנו סבורים גם שתוכניות מסוג תוכנית רוג'רס, או כל "הסדר מדיני" אחר המבוסס עליה או על אחותה התאומה הקרויה "החלטת מועצת הביטחון", נועדו להקפיא את המצב הקיים במזרח הערבי. המטרה: לנסות ולמנוע את התפתחותה של תנועה מהפכנית; לשמור על השליטה האימפריאליסטית באזורנו; להבטיח את המשך שליטתם של סוכני האימפריאליזם, הלא הם הציונות והריאקציה הערבית.

כמובן – תוכניות אלה מבוססות על שלילת זכויותיו הלאומיות, הפוליטיות והאנושיות של העם הערבי הפלשתינאי. ואין זו שלילה מופשטת – זוהי שלילה המלווה בטבח המוני, בדם וברשעות, כפי שהיינו עדים לו בעת האחרונה בירדן.

הדרך לשלום מבוססת על הכרה – הלכה למעשה – במלוא זכויותיו של העם הערבי הפלשתינאי על מולדתו, ממש כמו העם הישראלי. זוהי דרך המאבק המהפכני נגד האימפריאליזם, נגד הציונות ונגד הריאקציה הערבית, למען מזרח תיכון סוציאליסטי.

*

אנו קוראים למשתתפי הכנס לא להשתמט, ולהתייחס לדברים האמורים לעיל; אנו תובעים ממארגני הכנס שייתנו לנו להציג את השקפתנו על הנושא הנדון, כדי שיפורטו ההשקפות והעקרונות המהפכניים בשאלה כה חשובה כמו שאלת "עתיד היחסים בין שני העמים וכיצד להגיע לשלום".

האירגון הסוציאליסטי הישראלי (מצפן)

24.10.1970