מכתב זה נכתב על ידי איבן יאחימוביץ', נשיא קולחוז שפוטר מתפקידו בעקבות מכתב קודם אל הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הסובייטית, לאחר הפלישה לצ'כוסלובקיה. כמה גישות המובעות בו, כמו תפיסת הסטאליניזם כסטייה "שמאלנית" ו"אבנטוריסטית" וראיית הוועידה ה-20 כנקודת מפנה מהותית שיש להיצמד אליה, יש לראות כנובעות בעיקר מתוך חוסר אינפורמציה לגבי עמדות המפלגות הקומוניסטיות מחוץ לברית המועצות והיותן ביטוי נאמן לעמדותיה של זו האחרונה, ומצב הסגירות בו מצויים גם האנשים הערים והמפוכחים ביותר בברית המועצות.

*     *     *

המסמך הבא נלקח מתוך אוסף מסמכים מתחום הספרות, השירה והפוליטיקה, שיצא לאור בהוצאה צרפתית בנובמבר 1969 תחת השם סאמיזדאט (הוצאה עצמית לאור) – האופוזיציה הקומוניסטית בברית המועצות, והכולל פרסומים מחתרתיים המועברים מיד ליד בברית המועצות כשהם משוכפלים ומועתקים, בדרך כלל, על ידי הקוראים עצמם.

*     *     *

רוח רפאים מרחפת על פני אירופה – רוח האסון. מאז תום "המלחמה הסובייטית הגדולה" לא ידע עמנו מצב כה כאוב כמו זה שנובע ממאורעות ה-21 באוגוסט 1968. כיבוש מדינה סוציאליסטית בת ברית בגלל החשד היחידי של קונטר-רבולוציה. כיבוש ארץ – בניגוד גמור לרצונה – בה נמצאת המפלגה הקומוניסטית בעמדת מנהיגות – דבר זה נוגד את התפיסה המוסרית של הסובייטים, אנשי שלום, בלתי אינטרסנטים, המיטיבים להעריך את הידידות ואמון העמים. מחלה ישנה: הפחד והאימה כעין השיתוק נפלו על מיליוני בני אדם, כמו קם מחדש הפחד של ליל הדמים של הסטאליניזם.

כל החבורה הזאת של הסטאליניסטים, אשר אין להם ומעולם לא היה להם דבר וחצי דבר עם המרכסיזם-לניניזם, אולם להיפך, נוטים אל הפאשיזם ומשתמשים לעתים קרובות בשיטותיו, סטאליניסטים אלה – שנידונו על ידי חרושצ'וב לאבק מרתפים ולשכחה מאחורי הקלעים של ההיסטוריה – החליטו כי שעת הנקם מתדפקת. כמה הם דומים לצמאי הנקם בגרמניה המערבית! גם הם מסתתרים מאחורי סיסמאות תהלוכה! גם הם כמהים לנקמה!

האם צעדים מעין אלה של התערבות גסה בענייני מדינה סוציאליסטית עשויים לחזק את התנועה הקומוניסטית? לא!

האם הם עשויים לחזק את סמכותה של ברית המועצות? לא!

הסטאליניזם הפך לסכנה העיקרית המאיימת על אחדות וסולידריות פועלי כל הארצות – הסכנה העיקרית לקידמה ולשלום.

אין כל ספק כי המרכסיסטים-לניניסטים חייבים ללכד את מאמציהם על מנת להרוס את הסטאליניזם, כדי לחסל סטייה שמאלנית זו, רביזיוניזם זה, לא-סוציאליזם זה – בטרם ייוולד ממנו אסון.

יהיו הסטאליניסטים בעלי מצפון או לא – הם חוששים מפני בני עמם יותר משהם חוששים מן האימפריאליסטים. ופחד זה הוא המאפשר להסביר את ההרעלה המתמדת של שכבות נרחבות של האוכלוסייה. שימוש בשיטות הפחדה וסחיטה, עיוות גס של החוקה, הביורוקרטיזציה הקיצונית של השלטון, רשת הריגול העצומה, ההלשנה, בתי הסוהר ומחנות הריכוז.

האם כל זה הוא סוציאליזם?

מנין הם לקחו את זה?

המרכסיזם-לניניזם לא פתח סוג כזה של "סוציאליזם". אין הוא כולל עקרונות מעין אלה; אין הוא מכיר רעיונות אלה – בכך חייבים להודות אם מטאטאים את מעטה המלל שלהם, אם מוציאים את העובדות לאור. לא! אלף פעמים לא!

משום כך הכריזה הוועידה ה-20 של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות על הצורך להקים מחדש את ערכי הלניניזם ועקרונותיו. משום כך עקב העולם הקומוניסטי בכללו בתשומת לב ובתקווה כה רבה אחר תהליך הדמוקרטיזציה בצ'כוסלובקיה ומשום כך התקיפו הסטאליניסטים בחמת זעם את המפלגה הקומוניסטית הצ'כוסלובקית. לא במקרה הם ראו שם סכנת מוות עבור עצמם; הם מצפצפים על הסוציאליזם והקומוניזם וכל העקרונות כדי להציל את עורם. האין זה משמעותי שב-25 באוגוסט 1968 נעצרו ונאסרו חברים שהפגינו בכיכר האדומה עם סיסמאות תמיכה בצ'כוסלובקיה, ממשלתה ועמה? כל זה התרחש ב"שנת זכויות האדם" ויתרה מזו, בכיכר האדומה.

יש צורך להגיע לקצה הפחד והחרדה כדי להיטפל לאזרחי הארץ, הסובייטים. מפגינים אלה, פאבל ליטבינוב, לאריסה בוגוראץ (דניאל) והאחרים, האם לא תמכו במדינה סוציאליסטית? מפגינים אלה – האם לא תמכו במפלגה הקומוניסטית של צ'כוסלובקיה? או אולי תמכו בפרנקו, סאלאזאר והכת הצבאית היוונית?

לא! הסטאליניסטים חשים את הקרקע נשמטת מתחת לרגליהם, הם מרגישים כי יום הדין, אשר הועידה להם ההיסטוריה, קרב ובא. בהלתם – בהלת הנידונים. בהלת גוויות מפרפרות. אך יש להיות זהירים! בידיהם נשק שהוא עדיין רב כוח. בידיהם מנופי השלטון – אך ידיהם רועדות. אלה הם ידי פושעים. קומוניסטים של כל הארצות – עצרו בעדם בטרם יהיה מאוחר מדי!

אנו יודעים מה מצפה לפאבל ליטבינוב וחבריו. אנו יודעים באלו האשמות כזב הם יואשמו.

אינני משעה השערות, אלא מסתמך על ניסיוני האישי. ב-27 בספטמבר הופיעו חמישה אנשים לערוך חיפוש בביתי בהיותי "חשוד בהעלמת 19,000 רובל מן הבנק המדיני של העיר יורמלה"! הם חיטטו בדירתי ומצאו ספרות פוליטית, כל מה שנוגע למאורעות צ'כוסלובקיה ואת ה"פרבדה" וה"איזבסטיה" עליהם כתבתי הערות בשולי מאמרים מסוימים. אתם יכולים להיות בטוחים שכעת ימצאו סיבה להתערבות ישירה של שירות הק.ג.ב. ולמאסרי.

השופט שאלני מדוע אינני עובד תקופה ארוכה כל כך (למן הראשון באפריל שנה זו)… פיטרוני בעקבות החיפוש (בגלל המכתב לסוסלוב ולוועד המרכזי): אין נותנים לי כרטיס רישום ולכן אינני יכול לשנות את מקום מגורי ולהצטרף למשפחתי. ברם, מי איננו יודע כי בברית המועצות אינך יכול למצוא עבודה אפילו כשוער ואינך יכול להתקבל לבית חולים ללא כרטיס רישום? באיזו מידה של צביעות יש להצטייד כדי לשאול את המובטל "מדוע אינך עובד?", כאשר יודעים מי נתן את הצו והחליט כל מה שתיארתי לעיל?! כאשר ההאשמות לגבי המפלגה הקומוניסטית של צ'כוסלובקיה אינן מפסיקות להציף את העיתונות, מה תשנה ומה תוסיף עוד דיבה לגבי נשיא קולחוז לשעבר?

המפלגות הקומוניסטיות התומכות בשגיאות הגסות של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות משרתות אותה באופן הגרוע ביותר. הן לוקחות חלק בהטעיית העם הסובייטי. הן מחלישות את ארצנו מאחר שהן מקילות את החזרת האלמנטים האבנטוריסטיים בקרב המפלגה והחלשת האלמנטים המתקדמים הבריאים.

  • אנו חוזרים ואומרים: חיזרו אל עצמכם!
  • אנו חוזרים ואומרים: סלקו טלפיכם מצ'כוסלובקיה!
  • אנו חוזרים ואומרים: ישוחררו העצירים הפוליטיים!
  • אנו חוזרים ואומרים: לניניזם כן – סטאליניזם לא!

(הביאה לדפוס: דניאלה כרמי)