כדור השלג החל להתגלגל עם דיווח "הארץ" על השתתפותם של סטודנטים ישראלים חברי "מצפן" באסיפה של "אל-פתח" בפרנקפורט ועל עצות שניתנו בדבר "איך לפוצץ מה". כשהגיעו בהמשך ידיעות על "השתתפות אנשי מצפן בלונדון בהפגנה של 'אל-פאתח' נגד גולדה מאיר", נסחפו העיתונות, הרדיו והטלביזיה בסערת השמצות אודות האירגון הסוציאליסטי הישראלי.

כבר היינו עדים להשמצות שלוחות רסן נגד "מצפן" בעקבות דיווחים שקרניים על פעולות אנשי האירגון ואוהדיהם (בארץ ומחוצה לה), אך הפעם נשא הדבר אופי של הסתה מאורגנת.

העובדות שונות, כמובן, מהדיווחים הדמיוניים שנמסרו לעיתונות הישראלית.

א. מספר חברי "מצפן" השוהים בחו"ל הוא מצומצם מאוד, ומאחר שמספר משתתפיהן של הפגנות ואסיפות המנוהלות באירופה ובארצות הברית מגיע למאות משתתפים, הרי שרובם הגדול של המשתתפים אינו נמנה על חברי "מצפן". אלו הם אנשי שמאל מקומיים, ישראלים ויהודים בלתי ציוניים.

ב. זירת פעולתו של אירגון השחרור הפלשתינאי "אל-פתח" היא המזרח התיכון. באירופה נמצא מספר מצומצם של דוברי האירגון, מספר נציגים רשמיים ואוהדים רבים. כך שאי אפשר לדבר על פעולות "אל-פתח" באירופה אלא על פעולות אוהדיו.

ג. אף אחת מן הפעולות (אסיפות, הפגנות וכו') בהן השתתפו חברי "מצפן" או אוהדיהם, לא אורגנה על ידי אנשי פתח או תומכיהם באירופה. כאשר אירגן השמאל הבריטי את שבוע פלסטין, בו לקחו חלק קבוצות בריטיות מהשמאל הישן והחדש, הופיעו אנשי "מצפן" וחילקו כרוזים המסבירים את עמדת האירגון. האם זוהי השתתפות בפעולה של "פתח"? גם אנשי אבנרי וסטודנטים ישראלים, שליחי השגרירות הישראלית בלונדון, עשו אותו הדבר, "השתתפו בפעולות של הפתח".

ד. במה שונה עמדת האירגון הסוציאליסטי הישראלי מעמדת אירגון השחרור הפלסטיני "אל-פתח" יכול ללמוד כל מי שעוקב אחר המאמרים, גילויי הדעת והכרוזים המתפרסמים על ידי "מצפן" בארץ ובחוץ לארץ (למשל, המאמר "המאבק הפלשתינאי והמהפכה במזרח התיכון" המתפרסם בגיליון זה).

ב-15.6 נערכו בלונדון שתי הפגנות סוערות מול האולם בו הופיעה גולדה מאיר בעת ביקורה באנגליה.

הפגנה אחת היתה מאורגנת על ידי חברי איסרק"א – ועד פעולה בו משתתפים חברי "מצפן" וישראלים בלתי ציונים אחרים השוהים בחו"ל – אשר פנו אל מספר קבוצות שמאליות נוספות בקריאה להצטרף. ההפגנה השנייה אורגנה על ידי תומכי "אל-פתח" בלונדון, ובה השתתפו כ-15 מפגינים אשר קראו "יחי אל-פתח", "הלאה הציונות", ו"פלסטין החופשית". שתי ההפגנות התקיימו בנפרד זו מול זו ושרשרת של שוטרים הפרידה ביניהן.

40 משתתפי ההפגנה שאורגנה על ידי איסרק"א נשאו כרזות בעברית ובאנגלית, בהן נאמר בין היתר: "בית לאומי על קברו של עם אחר?", "לא נהיה בשר תותחים לדיכוי הפלשתינאים", "הגדרה עצמית לפלשתינאים", "הלאה הכיבוש", "הלאה הציונות", "דיר יאסין, חירבת חיזעה, כפר קאסם, ברעם, יאלו, בית נובה, אמאוס, וכו'…" ועוד.

במהלך ההפגנה, בעת שנערכה התנפלות מאורגנת של סטודנטים ישראלים על הפגנת אוהדי "אל-פתח" וניסיון להתנקש גם בהפגנה השנייה, ריאיין כתב "שידורי ישראל", ורדי בן יעקב, את עקיבא אור. בראיון הסביר ע. אור כי ההפגנה בה משתתפים חברי "מצפן" נפרדת מהפגנת אוהדי ה"פתח".

למרות שדברים אלה שודרו ברדיו, לא היססה העיתונות הישראלית לספר כי "אנשי 'מצפן' הפגינו שכם אל שכם עם אנשי ה'פתח'"…

אך כדי שיהיה ברור עד כמה רחוקים הדיווחים המתפרסמים בעיתונות מן האמת, נביא להלן קטעים מהקלטה שנערכה בזמן ההפגנה.

ע. אור מראיין את כתב "מעריב", גבריאל שטרסמן, אשר פירסם ב-6.5 כתבה תחת הכותרת "יהודים בשירות הפתח".

ש. על סמך מה כתבת כי ד"ר מ. מחובר, איש קבוצת "מצפן", העושה בלונדון שנת שבתון, מקדיש ממיטב זמנו להשמצת ישראל ולתפארת הפלשתינאים, "אל-פתח" ושאר ארגוני הטרור. האם אתה טוען פה שד"ר מ. מחובר משתף פעולה עם "אל-פתח"?

ת. לא.

ש. האם אתה יכול להרחיב את הנושא על הכתבה הזו?

ת. לא.

שטרסמן מסתלק בזריזות.

ש. אתה ד"ר מחובר?

ת. לא. אני עקיבא אור. מי אתה?

ת. אני ארי רט.

(קול של אשה) – הוא היה מדריך שלי בתנועה המאוחדת.

ש. (עקיבא:) ארי רט, שהיה מדריך בתנועה המאוחדת, מזכיר הג'רוזלם פוסט. תרשה לי לשאול אותך מר רט.

ת. אני שואל אותך.

ת. לא, אני שואל אותך עכשיו.

ש. (רט:) אני רוצה לשאול אותך מדוע אירגנתם את הערבים יחד אתכם, עם כרזות כאלה כולל צלבי קרס?

ת. לא אירגנו שום הפגנה של "אל-פתח". אין לנו שום קשר איתם ואין לנו שום השפעה עליהם. אנו מכירים מוסרית בזכות של כל עם כבוש להתנגד לכיבוש. אין לנו שום קשר אירגוני או פוליטי עם "אל-פתח". אנחנו מתנגדים למדיניות של "אל-פתח", אבל לא אנחנו נבקר אותם.

מר רט, אני רוצה לשאול אותך כעת שאלה נוספת.

ת. אני צריך גם לעבוד, כן.

עקיבא: מר רט אומר שהוא פשוט צריך לעבוד ועל ידי כך הוא רוצה להתחמק מהראיון.

ש. אנחנו שלחנו מכתב למערכת…

ת. אני יכול להרגיע אותך. אנחנו פרסמנו מה שיפורסם באנגלית, ואתה חתום על המנשר הזה, ויהודים מאז מכובדים כמו ארתור גולדברג…

ש. אני רוצה לשאול אותך שאלה אחרת, מר רט.

ת. אני עיתונאי, אני עושה את ה… שאלה עניינית. אני רוצה לראיין אותך.

ש. לא ידידי. אני קובע פה את כללי המשחק ואני רוצה לראיין אותך, אתה לא תשקר עלינו. אני רוצה לשאול אותך את השאלה הבאה: אנחנו שלחנו לג'רוזלם פוסט בתשיעי למאי…

ת. כן.

ש. מכתב למערכת חתום על ידי רודי דוטשקה, כהן-בנדיט, ד"ר מ. מחובר, ע. אור, שמעון צבר ואחרים. המכתב הזה היה מכתב למערכת. ביקשנו לפרסם אותו בעיתון. זה היה נגד החגיגה של שפרינגר וקולק בירושלים. אנחנו כתבנו שאנו דוחים את המוסר והמדיניות של הברית שפרינגר-קולק כמו שאנחנו דוחים את המוסר והמדיניות של הברית אדנאואר-בן גוריון, כמו פרס עם שטראוס, אנחנו מתנגדים לזה. הג'רוזלם פוסט סרב להדפיס את המכתב הזה בתור מכתב למערכת. יש לך מה לומר על זה?

ת. ייתכן. אני אבדוק. על כל פנים אנחנו מפרסמים מכתבים של ערבים בשטחים…

ש. אני לא שואל אותך על מכתבים של ערבים מהשטחים, אני שואל אותך על מכתב של כהן-בנדיט ורודי דוטשקה, יש לך מה לומר על זה?

מר רט הסתלק.

ע. אור בצעקה: ידידי מר רט, אתה מוקלט.

מר רט חוזר.

– זו הפגנה שלכם?

השלט עליו כתוב ציונות עם צלב קרס איננו שייך להפגנה שלנו.

– הוא עומד על ידכם.

לא, הוא עומד במרחק 10 מטר מאיתנו ומפרידה בינינו המשטרה.

– לא נכון, המשטרה לא מפרידה.

אתה רוצה בכוח להדביק לי שאני אנטישמי.

מר רט טוען שאנחנו עומדים ליד שלט של "אל-פתח" שעליו יש צלב קרס. האמת היא שאין לנו שום קשר עם ההפגנה הזו. אנחנו לא משווים את הציונות לנאציזם. הציונות היא לאומנות מסוג אחר לגמרי. זוהי לאומנות שדומה יותר לאפרטהייד של הלבנים ברודזיה מאשר לנאציזם, ולכן אין לנו שום קשר ואנו מגנים את ההשוואות הללו.

על דיר יאסין אתה כותב?

– מה זה דיר יאסין?

מה זה דיר יאסין, מר רט. מה זה כפר קאסם? מה זה קיביה?…

מר רט מסתלק סופית.