אשה נהרגה ושנייה נפצעה קשה, ושמונה תלמידות נפצעו קל, ביריות חייל ישראלי, כאשר אתמול לפני הצהריים ניסו נשים ערביות להתפרץ למכלאה ברפיח בה היו עצורים גברים למטרות זיהוי, בקשר לחבלות שאירעו ברצועת עזה ("הארץ", 21.1.69)

 

ב-28 לינואר נערכה ברחבת הכנסת הפגנה שנועדה למחות על מעשה הרצח ברפיח ולהביע התנגדות להמשך הכיבוש. בהפגנה השתתפו חברים מאירגונים פוליטיים שונים וכן לא-מפלגתיים. הפגינים מסרו לנשיאות הכנסת מכתב מחאה, אשר מתוכנו ומעצם קיומו התעלמו כל המפלגות וכן כל העיתונים (חוץ משבועון רק"ח, "זו הדרך", אשר כיסה את האירוע למרות שאנשי רק"ח לא נטלו בו חלק). להלן נוסח המחאה:

 

אל חברי הכנסת,

אנו, אזרחי ישראל, מוחים ומוקיעים אתכם על אדישותכם, קשיות לבבכם ועיוורונכם.

הרצח ברפיח חושף את פרצופה האמיתי של הכנסת, של הממשלה ושל המשטר הציוני כולו.

הרצח ברפיח מפריך את השקר המוסכם על כולכם בדבר אגדת הכיבוש הנאור – לא יתכן כיבוש נאור!

הרצח ברפיח מסמן הידרדרות נוספת של המדיניות הישראלית בשטחים הכבושים. המצב לא ילך וישתפר – להיפך! ואתם תמשיכו בשתיקתכם.

מול שתיקה זו, אנו מכריזים פומבית: לא אותנו הנכם מייצגים, אין חלקנו עימכם!

המפגינים
28.1.69 

סולידריות עם השובתות

דבר ההפגנה נגד הכיבוש ונגד הרצח ברפיח הועבר בו ביום לנשות ירושלים המזרחית ששבתו בתוך כנסיית הקבר בעיר העתיקה. משלחת מטעם המפגינים הגיעה לשטח הכנסייה, אולם משמר משטרה שהופקד ליד הכניסה לא איפשר לה להיכנס. המשלחת העבירה לנשים השובתות את נוסח מכתב המחאה שהוגש זמן קצר קודם לכן לנשיאות הכנסת, בצירוף הקטע הבא:

"אנו מביעים בזאת את הסולידריות שלנו עם השובתים בכנסיית הקבר בירושלים, במחאה על אותו המעשה. בסולידריות ושיתוף פעולה מעין זה אנו רואים את הדרך היחידה לעתיד משותף של שני העמים היושבים בארץ זו. הקץ לדיכוי! הלאה הכיבוש!"